• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dzień Mostowca 2022. Mamy czym i kim się chwalić

Opublikowano: 18-05-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

18 maja to Dzień Mostowca. W tym roku obchodzony jest po raz dziesiąty. Bez pracy fachowców z tej branży nie byłoby możliwe przeprowadzenie wielu inwestycji drogowych. Mosty to przecież kluczowe elementy nie tylko autostrad czy dróg ekspresowych, ale także tych mniej ważnych tras.


Most w Maurzycach – pierwszy na świecie drogowy most spawany. Fot. GDDKiA Most w Maurzycach – pierwszy na świecie drogowy most spawany. Fot. GDDKiA
  • Dzień Mostowca ustanowiono 25 kwietnia 2013 r. 
  • Uchwalił go zarząd Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej
  • Polacy budowali mosty rekordowe także w skali świata

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wylicza, że w Polsce są około 42 tys. obiekty mostowe, z czego 34 tys. to mosty drogowe, a około 8 tys. kolejowe.

Mosty w Polsce. Źródło: GDDKiA Mosty w Polsce. Źródło: GDDKiA

Nasi mostowcy znani są na całym świecie. Dzięki ich pracy w Polsce nie brakuje przepraw rekordowych nie tylko w skali kraju, ale także Europy i świata. Warto wspomnieć choćby Stanisława Kierbedzia, pioniera budowy żelaznych mostów kratownicowych. Jego dziełem był m.in. most Aleksandryjski w Warszawie (potocznie nazywany Mostem Kierbedzia).

Cały glob zna także np. Stefana Bryłę, konstruktora pierwszego na świecie mostu spawanego, który znajduje się pod Łowiczem (obecnie to zabytek klasy 0).
 


W 1936 r. otwarto słynną przeprawę przez Zatokę San Francisco, łączącą San Francisco z Oakland w USA. Jednym z głównych budowniczych obiektu był polski inżynier Rudolf Modrzejewski. Zresztą syn polskiej pary aktorów Heleny Modrzejewskiej i Gustawa Zimajera zbudował blisko 40 mostów przecinających największe rzeki Ameryki Północnej. Poza wspomnianym to m.in. obiekt Benjamina Franklina nad rzeką Delaware (łączący Filadelfię z Camden) czy Ambassador Bridge nad rzeką Detroit. Benjamin Franklin Bridge przez rzekę Delaware (rozpiętość przęsła 533,5 m) był najdłuższym wówczas mostem wiszącym na świecie.

Warto wspomnieć też choćby o Erneście Malinowskim – konstruktorze do niedawna najwyżej położonej kolei na świecie, która usłana jest mostowymi rozwiązaniami.

Wszystkim mostowcom składamy najlepsze życzenia.

Przeczytaj także: Najstarsze mosty w Polsce. Gdzie się znajdują?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.