• Most Dębnicki znajduje się w ciągu ul. Konopnickiej
  • Roboty mają być prowadzone połowami przeprawy
  • Remont obiektu w Krakowie pochłonie 8 mln zł

W styczniu tego roku przeprowadzono badanie, z którego wynika, że w ciągu doby na Most Dębnicki od strony al. Krasińskiego wjeżdża ponad 33 tys. pojazdów, a z przeciwnej ponad 34 tys. W planie jest wymiana izolacji na płycie pomostu i uzupełnienie ubytków w betonie. Z obu stron obiektu, nad przyczółkami, pojawią się nowe urządzenia dylatacyjne. Poza tym przewiduje się wymianę nawierzchni jezdni i chodników, do tego słupów oświetleniowych i elementów systemu odprowadzającego z mostu wody opadowe.

Przed korozją zabezpieczone zostaną balustrady, a tego typy roboty mają być prowadzone także od spodu przeprawy (punktowo, tam gdzie będzie to konieczne).

Z uwagi na wspomniane duże obciążenie ruchem, Most Dębnicki na czas robót nie zostanie zamknięty, a prace będą prowadzone połowami przeprawy. Miasto zakłada, że rozpoczną się w połowie lipca, a wszystko będzie gotowe pod koniec listopada br.


Remont Mostu Dębnickiego w Krakowie pochłonąć ma 8 mln zł, z czego połowę będzie stanowić wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (te środki muszą zostać wydane najpóźniej do końca 2024 r.).

Kraków. Most Dębnicki, czyli kluczowa przeprawa

Most Dębnicki znajduje się w ciągu ul. Konopnickiej, która stanowi przedłużenie Alei Trzech Wieszczów, jednej z najbardziej obciążonych ruchem arterii w Krakowie. To trzyprzęsłowy (36+85+36 m) obiekt o konstrukcji nośnej ciągłej  z blachownic nitowanych zespolonych z żelbetową płytą pomostu. Ustrój nośny oparto na podporach pełnościennych z betonu zbrojonego. Długość konstrukcji wynosi 157,5 m, szerokość całkowita 19,5 m (12 m jezdni plus obustronne chodniki po 3,75 m).

Most Dębnicki łączy Stare Miasto oraz Zwierzyniec z Dębnikami, roztacza się z niego widok na Wawel. W latach 1887–1888 w tym miejscu, na potrzeby kolei obwodowej, zbudowano trójprzęsłowy obiekt o konstrukcji kratowej (przejazd także dla ruchu kołowego). W 1911 r. usunięto torowisko. W styczniu 1945 r. przeprawę wysadzili Niemcy. W obecnym kształcie (także bez torowiska) most funkcjonuje od 1951 r.

Przeczytaj także: Mosty przez Wisłę w Krakowie