Partnerzy portalu

Droga S6: budowa estakady w nietypowych warunkach [FILM]

Opublikowano: 13-03-2023 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Trwa budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. Sporym wyzwaniem jest estakada oznaczona dokumentacji jako ES-119. To dlatego, że, jak informuje GDDKiA, powstaje na terenie o skomplikowanej budowie podłoża, gdzie stwierdzono występowanie kilku poziomów wodonośnych, a także wypływów artezyjskich (podziemna woda jest pod ciśnieniem). Budowę obiektu umożliwia zastosowanie specjalnych rozwiązań technicznych. 


Droga ekspresowa S6. Fot. GDDKiA Droga ekspresowa S6. Fot. GDDKiA

Wartą 448,9 mln zł umowę na dokończenie budowy obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 podpisano w lipcu 2021 r. Wybór nowego wykonawcy był konieczny, ponieważ w związku z bardzo rzadko spotykanymi warunkami gruntowymi musiano zaktualizować dokumentację projektową. 

Pierwotny wykonawca drogi ekspresowej S6 do wzmocnienia podłoża na 8-kilometrowym fragmencie miał wykorzystać kolumny kamienne. Z tego rozwiązania jednak zrezygnowano, gdyż natrafiono m.in. na występowanie drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem – wcześniejszy projektant prowadził wiercenia na głębokość 4 m, tymczasem druga warstwa wodonośna znajdowała się niżej. Poza tym natknięto się na wypływy artezyjskie – zwierciadło wody stabilizowało się nawet 2 m powyżej poziomu terenu. 

Droga ekspresowa S6. Trzeba było zmienić projekt

Najbardziej skomplikowane warunki stwierdzono na siedmiu obszarach, na łącznej długości 1,2 km. Ostatecznie GDDKiA nie osiągnęła porozumienia z ówczesnym generalnym wykonawcą co do realizacji dodatkowych robót (stąd umowa z nowym).

W ramach aktualizacji dokumentacji projektowej, na zlecenie GDDKiA, wprowadzono kilka zmian, np. pierwotnie droga ekspresowa S6 miała przebiegać pod linią kolejową – zrezygnowano jednak z zagłębienia się w skomplikowany teren, a powstaje wspomniana na wstępie prawie 800-metrowa estakada. 

Jak przebiega budowa estakady w ciągu drogi ekspresowej S? Zobacz poniższy film: 


Generalnym wykonawcą drogi ekspresowej S6b („formuła „buduj”) jest konsorcjum firm Polbud Pomorze, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów oraz Wibra Recycling.

Droga ekspresowa S6: przebieg obwodnicy Koszalina i Sianowa

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także. Droga S6: ważne postępowanie. Kiedy ruszy budowa? 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.