Porąbka znajduje się na wschód od Bielska-Białej. Jest zamieszkiwana przez 4 tys. osób (cała gmina ma 15,5 tys. mieszkańców). Rozbierana obecnie przeprawa powstała w latach 80. XX w. jako… tymczasowa kładka. Zbudowali ją żołnierze po powodzi. Ostatecznie została wybetonowana, umożliwiono ruch, przy czym obowiązywał wahadłowy oraz ograniczenie do 2,5 ton.

Obiekt był już jednak w bardzo złym stanie, a jego podpory tamowały przepływ wód powodziowych. Stąd potrzeba rozbiórki i budowy nowego.

Porąbka: zaczęto rozbiórkę mostu. Zobacz FILM►

Choć była to w pewnym sensie prowizoryczna przeprawa, to pełniła ważną rolę na szlaku Śląskie–Małopolskie. Kiedy podpisywano umowę z wykonawcą, starosta bielski Andrzej Płonka przypomniał, że kiedy most w Kobiernicach w ciągu drogi krajowej 52 został podmyty, cały ruch przeniesiono na przeprawę w Porąbce oraz na tamtejszą zaporę. To most, który w razie kryzysu ratuje nam sytuację.

Nowy obiekt, łukowy, będzie mieć 130 m długości. Po obu stronach szerokiej na 8 m jezdni przewidziano chodniki. Ułatwi kierowcom dotarcie z Porąbki m.in. do Bielska-Białej, Kęt i Żywca.

Wartość inwestycji wynosi 43,3 mln zł (w tym ponad 23 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Dróg, a 15 mln zł z Polskiego Ładu; resztę stanowią środki z budżetu powiatu bielskiego). Nowy most w Porąbce gotowy ma być w 2024 r.

Przeczytaj także: Mostem połączą Podlasie z Mazowszem. Kiedy budowa?