Partnerzy portalu

Przemyśl – zabytkowe przęsła mostu nad Sanem już na podporach

Opublikowano: 10-07-2023 Źródło: PKP PLK

Między przesuniętymi zabytkowymi przęsłami mostu przez San w Przemyślu powstaje nowa przeprawa. Dawny obiekt wybudowano w XIX w., a projektowało go prawdopodobnie biuro Eiffla (twórcy wieży w Paryżu). Konstrukcje historyczne zostaną zachowane. Koszt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) przekracza 60 mln zł.


Przęsło mostu kolejowego w Przemyślu. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK Przęsło mostu kolejowego w Przemyślu. Fot. Dorota Kuźmińska/PKP PLK

Trzy przęsła zabytkowego mostu kolejowego po przesunięciu znalazły się na docelowych podporach. Między nimi powstaje dwutorowa przeprawa na linii kolejowej nr 91 Kraków–Medyka. Wykonano już nowe przyczółki, dalsze roboty dotyczą filarów – zbrojenie i wykonanie ław fundamentowych. Wzdłuż toru drugiego (od strony Medyki) scalane są elementy docelowych konstrukcji obiektu. Obejście (bypass) pozwala utrzymać ruch pociągów.

Budowa mostu kolejowego w Przemyślu. Fot. facebook.com/miasto.przemysl Budowa mostu kolejowego w Przemyślu. Fot. facebook.com/miasto.przemysl

Na jednej nitce zabytkowego mostu powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, druga zostanie wykorzystana przez Muzeum Ziemi Przemyskiej.

Na listopad zaplanowano oddanie do użytku jednego toru na moście, drugi ma być otwarty w grudniu. Zmieni się także układ drogowy. Wszystkie prace zakończą się w I kwartale 2024 r.

Inwestycja jest realizowana z w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych, etap II”. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Mazowsze – w Pruszkowie nasunięto konstrukcję wiaduktu nad torami

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!