Droga ekspresowa S19 na odcinku Babica–Jawornik w woj. podkarpackim będzie mieć 11,6 km. Poprowdzona zostanie przez obszar pagórkowaty, bogaty w ogromne jary i doliny sięgające kilkudziesięciu metrów, w związku z czym zaplanowano 17 obiektów inżynieryjnych.
Najwyższa estakada w Polsce umożliwi poprowadzenie drogi S19 przez taki teren. Fot. GDDKiA
To właśnie w ramach tego odcinka powstaje, jak twierdzi GDDKiA, najwyższa estakada w Polsce, spośród budowanych obecnie. Ośmioprzęsłowy obiekt ES-26 o długości 1082 m i szerokości 29 m budowany jest między miejscowościami Żarnowa i Godowa. GDDKiA tłumaczy, że parametrem, który najbardziej wyróżnia tę estakadę, jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. Można ją więc porównać do większej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie.
Źródło: GDDKiA
Inny charakterystyczny parametr to wysokość konstrukcyjna ustroju nośnego, maksymalnie wynosząca 12,5 m. Czyli, jak dla zobrazowania podaje GDDKiA, mógłby się tam zmieścić dom lub… cztery słonie stojące jeden na drugim.
Źródło: GDDKiA
By posadowić tak olbrzymi obiekt, zaprojektowano użycie pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. W ramach budowy estakady wykorzystanych ma zostać łącznie ponad 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali, zarówno konstrukcyjnej jak i sprężającej.
Najwyższa estakada w Polsce – tędy pobiegnie. Kilka zdjęć:
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S19 Babica–Jawornik z najwyższą estakadą w Polsce
Uroczystość wbicia pierwszej łopaty miała miejsce 7 września 2023 r. Najniższej położonym punktem jest brzeg Wisłoka (207 m n.p.m), a najwyższy znajduje się 446 m n.p.m. Poza obiektami inżynieryjnymi zaplanowano także węzeł Żarnowa–Strzyżów oraz miejsce obsługi podróżnych Jawornik. Odcinek drogi ekspresowej S19 gotowy powinien być wrześniu 2026 r. Zaawansowanie rzeczowe całości kontraktu przekroczyło 7%. Wartość umowy wynosi 1,2 mld zł.
►Czym właściwie są estakady, kiedy się je projektuje i buduje, czym różnią się od obiektów nad wodą? O tym wszystkim pisaliśmy na łamach kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” w uzupełnionym komentarzami ekspertów artykule ESTAKADY - dzięki nim jeździmy także w SKOMPLIKOWANYCH WARUNKACH
Przeczytaj także: Najdłuższe mosty w Polsce – TOP 10
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.