Partnerzy portalu

Warszawa: zakończono gruntowną modernizację wiaduktu

Opublikowano: 05-03-2024 Źródło: ZDM w Warszawie

Zakończyła się przebudowa wiaduktu nad ul. Globusową w Warszawie. Kierowcy korzystają już ze zmodernizowanej przeprawy, która zyskała m.in. nową konstrukcję nośną.


Fot. ZDM w Warszawie Fot. ZDM w Warszawie

Obiekt nad ul. Globusową, który jednocześnie umożliwia przejazdy ul. Świerszcza, zbudowano 60 lat temu. Przez wiele lat przeciekająca woda naruszała betonowo-stalową konstrukcję, poza tym sporo uszkodzeń spowodowały za wysokie pojazdy próbujące przejechać pod przeprawą.

Od początku istnienia, aż do teraz, nie przeszła gruntownej modernizacji. Jedynie w latach 1979, 1995 i 2001 wykonano wzmocnienia podłoża gruntowego, a potem jeszcze ustawiono dodatkowe podpory.

Wiadukt po i przed modernizacją. Fot. ZDM w Warszawie Wiadukt po i przed modernizacją. Fot. ZDM w Warszawie

W ramach zakończonej inwestycji zachowano przyczółki obiektu (podczas badań ich stanu prowadzono próby ściskania i rozciągania), choć częściowo zostały dozbrojone, by dostosować je do położenia nowej konstrukcji płyty (belki stalowe ze współpracująca żelbetową płytą pomostu).

Fot. ZDM w Warszawie Fot. ZDM w Warszawie

Fot. ZDM w Warszawie Fot. ZDM w Warszawie

Poza tym przeprawę wyposażono w płyty przejściowe, które jako elementy konstrukcji zmniejszają obciążenia, tym samym wydłużając żywotność obiektu. Zniknął pas zieleni, który był jednym z głównych czynników powodujących degradację wiaduktu, a w jego miejsce pojawią się donice.

Przeczytaj także: Warszawa bliżej budowy III linii metra. Jest projektant odcinka

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!