W Grudziądzu, na Moście im. Bronisława Malinowskiego, który znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 16, rozpoczęto prace związane z wymianą dylatacji.
Most im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Fot. zbg2/Adobe Stock
Dylatacja to szczelina w obiekcie inżynieryjnym, która pozwala na prawidłową reakcję konstrukcji na zmiany temperaturowe i obciążenia eksploatacyjne. To niezbędny element mostu, wiaduktu czy estakady. GDDKiA poinformowała, że wymiana dylatacji w przypadku mostu w Grudziądzu potrwa do 6 grudnia. W tym czasie obowiązuje ruch wahadłowy.
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Most im. Bronisława Malinowskiego to długa na 1098 m drogowo-kolejowa przeprawa stalowa, kratownicowa z 11 przęsłami o rozpiętościach 100 m. Pierwotnie obiekt budowano latach 1876–1879 w ciągu linii kolejowej Laskowice Pomorskie–Grudziądz, a także obecnej drogi krajowej nr 16. W 1939 r. został zniszczony przez Wojsko Polskie, a w 1945 r. przez Niemców. Odbudowę prowadzono w latach 1947–1951. Dzisiejszy most, choć wykonany z innych materiałów, wizualnie nie różni się od tego z XIX w. Nosi imię lekkoatlety, mistrza i wicemistrza olimpijskiego Bronisława Malinowskiego, który w 1981 r. zginął w wypadku drogowym właśnie na tej przeprawie. To najdłuższy w Polsce most kolejowo-drogowy i szósty drogowy pod tym względem.
Przeczytaj także: Najdłuższe mosty w Polsce – TOP 10
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.