Budowa wiaduktu kolejowego w ciągu czynnej trasy wymaga bardzo dobrego planowania i sprawnej organizacji robót. Montaż takiego obiektu na zachodniej obwodnicy Lublina w ciągu S19 odbywa się w kilku etapach ze względu na konieczność utrzymania ruchu kolejowego.
Nasuwanie wiaduktu kolejowego. Fot. GDDKiA o. Lublin
Obie części obiektu (południowa i północna) powstały na tzw. odkładzie. Kolejny etap to nasunięcie na miejsce docelowe. Północna część została już zainstalowana.
Jak przebiegało nasuwanie wiaduktu kolejowego?
W pierwszym etapie, trwającym 19 dni (16 maja – 3 czerwca), podczas nocnego wyłączenia obu torów wbito ściankę szczelną w międzytorzu i ściankę kotwiącą od strony południowej. Do drugiego etapu, również 19-dniowego, przystąpiono 13 czerwca. Wyłączono z użytkowania tor nr 2 (północny). Zdemontowano tory na długości 70 m, wykonano wykop w którym ustawiono tzw. tory jezdne (prefabrykowane elementy), po których ważąca około 2000 ton betonowa konstrukcja wiaduktu „wjechała” w minioną niedzielę na docelowe miejsce. Kolejne etapy prac to zasypanie konstrukcji, odbudowa toru, wykonanie próbnych obciążeń konstrukcji i oddanie do użytku. Zakończenie 1 lipca br. – wyjaśnia GDDKiA w Lublinie.
Przesunięcie północnej części wiaduktu na dystansie 36 m zajęło około 8 godz. Część południową trzeba będzie przesunąć o 42 m.
Zgodnie z planem prace na torze nr 1 (południowym) ruszą 8 sierpnia i również potrwają 19 dni (do 26 sierpnia). Ich przebieg będzie bardzo podobny, jednak tym razem przesuwana będzie znacząco większa konstrukcja (2500 ton).
Do nasuwania konstrukcji wykorzystywane są trzy siłowniki o sile nominalnej 2500kN każdy (250 ton) wraz z zestawem pomp hydraulicznych, które napędzają siłowniki.
Ile betonu i stali zużyto do budowy wiaduktu?
Budowa obu części wiaduktu pochłonęła około 600 ton stali i około 2600 m3 betonu. Łącznie wykopano 21 tys. m3 gruntu. Różnica poziomu od toru do spodu wykopu wyniosła 13 m.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.