Nowe obiekty w centrum miasta sprawdziła ważąca 116 ton lokomotywa. Na miejscu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe: przygotowywane są tory i rozjazdy, montowane słupy trakcyjne i urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a na bocznych ścianach obiektów podwieszany jest chodnik, który w przyszłości ułatwi utrzymanie obiektów.

Po przekazaniu nowego toru do eksploatacji wykonawca przystąpi do realizacji kolejnego etapu prac. Rozpocznie się on od rozbiórki starego nasypu kolejowego w centrum Krakowa, następnie wybudowane zostaną kolejne trzy tory. Główne prace budowlane mają zakończyć się na przełomie 2020 i 2021 r.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną tory na niemal 20-kilometrowym odcinku krakowskiej linii średnicowej. Między stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów powstaną cztery tory kolejowe, z czego dwa dedykowane będą pociągom kolei aglomeracyjnej. Ponadto powstają nowe obiekty inżynierskie i perony, wymianie podlegają rozjazdy, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstają nowe przystanki (Kraków Grzegórzki, Kraków Złocień), a te istniejące są gruntownie remontowane. Wartość inwestycji to ponad 1 mld zł.

Przeczytaj także: W Krakowie otwarto nowy tunel drogowy