Kierowcy mogą od dziś korzystać z nowego tunelu drogowego w Krakowie. Obiekt przy ul. Rydla jest częścią bezkolizyjnego skrzyżowania, powstałego w miejscu dawnego przejazdu drogowo-kolejowego na trasie E30 Kraków–Katowice. Otwarcie tunelu opóźniło się o ponad siedem miesięcy.
Tunel w ul. Rydla otwarty. Fot. PKP PLK
Tunel w ul. Rydla ma ponad 110 m długości. 40 m znajduje się pod torami, a wysokość między jezdnią a płytą obiektu wynosi 4,6 m. W ciągu samej linii kolejowej tunel zajmuje 16 m. Do dyspozycji kierowców są dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy. Piesi korzystają z chodników o szerokości 2 m, które wybudowano około 2 m nad jezdnią.
Przejazd miał być włączony do eksploatacji już jesienią 2018 r. Powodem opóźnień były kolizje, na jakie natknął się wykonawca skrzyżowania. Jak wyjaśniał Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), chodziło o elementy infrastruktury podziemnej, takie jak światłowody, które nie zostały ujęte w projekcie budowlanym. Konieczna była ich inwentaryzacja i korekta projektu, co spowodowało opóźnienia. Pod koniec października inwestor utrzymywał, że tunel zostanie oddany do użytku na przełomie roku. Termin ten był kilkukrotnie przekładany.
Lokalizacja nowego tunelu drogowego w Krakowie. Źródło: inzynieria.com
W ramach zadania, obok przejazdu, powstały dwie drogi dojazdowe, które mają ułatwić komunikację w okolicy. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach większego projektu, zakładającego modernizację linii kolejowej E30 między stolicą Małopolski i Katowicami. Wartość inwestycji to około 2 mld zł. W ciągu całej linii powstanie 10 nowych wiaduktów, a 24 obiekty zostaną zmodernizowane.
Otwarcie tunelu w ul. Rydla na ten moment nie rozwiąże problemów komunikacyjnych w krakowskich Bronowicach i Prądniku Białym (osiedle Azory). Wyjazd z obiektu w stronę pierwszej dzielnicy jest utrudniony z uwagi na remont torowiska, który odbywa się na trasie pętla Bronowice Małe–plac Inwalidów (ulice: Bronowicka, Podchorążych, Królewska). Modernizacja torów potrwa aż do jesieni br. Więcej o tej inwestycji można przeczytać tutaj.
Jak mówią mieszkańcy, Kraków jest obecnie wielkim placem budowy. Remonty ulic i budowa nowych dróg odbywają się w każdej części miasta. Wśród najważniejszych prowadzonych obecnie inwestycji są wspomniany remont torowiska do Bronowic, modernizacja mostu Piłsudskiego, przebudowa ul. Krakowskiej, a także budowa Trasy Łagiewnickiej z siedmioma tunelami komunikacyjnymi.
Przeczytaj także: Co nowego na budowie Trasy Łagiewnickiej?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.