Partnerzy portalu

Nowy wiadukt kolejowy na linii Poznań–Wrocław

Opublikowano: 21-06-2021 Źródło: PKP PLK

W ramach modernizacji linii kolejowej między Poznaniem a Wrocławiem na odcinku Czempiń–granica Dolnego Śląska, oddano do użytku bezkolizyjne skrzyżowanie, które zastąpiło przejazd kolejowo-drogowy w Kościanie. Pojazdy jeżdżą pod torami. Cała inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) jest warta 1,5 mld zł i współfinansowana ze środków unijnych z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).


Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK
  • Na szlaku Wrocław–Poznań przewidziano siedem bezkolizyjnych skrzyżowań
  • Wiadukt kolejowy w Kościanie to trzeci taki obiekt w mieście
  • Po modernizacji przejazdy między Poznaniem a Wrocławiem skrócą się do 90 min

Trzeci obiekt w mieście

Bezkolizyjny przejazd podnosi poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i usprawnia komunikację drogową w mieście. Kierowcy mają do dyspozycji jedną dwupasową jezdnię, a piesi oraz rowerzyści – chodnik i ścieżkę rowerową. Wiadukt kolejowy w Kościanie nad ul. Gostyńską to trzeci taki obiekt w mieście wybudowany w ramach modernizacji linii Poznań–Wrocław. Podobna przeprawa znajduje się nad ul. Młyńską, z kolei na ul. Wyzwolenia zbudowano przejście pieszo-rowerowe.


Na stacji Kościan przebudowano przejście podziemne z windami prowadzące do dwóch nowych, zadaszonych peronów. Przy budynku dworca powstanie parking na 100 pojazdów i niemal 300 rowerów.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Siedem bezkolizyjnych skrzyżowań między Wrocławiem a Poznaniem

Na szlaku Wrocław–Poznań przewidziano siedem bezkolizyjnych skrzyżowań. Są już wiadukty drogowe w Klonówcu niedaleko Leszna, w ciągu ul. Wilkowickiej w Lesznie oraz w Bojanowie (Pakówce). Do końca czerwca zostaną oddane do użytku przeprawy w Rawiczu, na ul. Piłsudskiego i na ul. Świętojańskiej. Przebudowano przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. w Starym Bojanowie, Lesznie i Rawiczu. Pojawiła się nowa nawierzchnia, rogatki i sygnalizacja świetlna.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Szybsze podróże

Między stolicami Dolnego Śląska i Wielkopolski skróci się czas podróży, dzięki zwiększeniu maksymalnej prędkości. Najszybsze składy pasażerskie pojadą do 160 km/godz. i pokonają trasę w około 90 min. Z Wrocławia do Poznania już jeździ się krócej, nawet do 1 godz. 40 min. Rok temu były to 2 godz. 20 min.

Projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław–Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego–Czempiń” obejmuje około 70 km dwutorowej linii. Lepszy dostęp do kolei zapewniają nowe perony na pięciu stacjach i sześciu przystankach. Pociągi sprawnie jeżdżą nowymi torami z siecią trakcyjną i nowoczesnymi urządzeniami sterowania. Dzięki zrealizowanym w ubiegłych latach pracom na odcinkach Wrocław–granica województwa dolnośląskiego oraz Poznań–Czempiń, powstały perony na 20 stacjach i przystankach, m.in. w Czempiniu, Puszczykowie i Żmigrodzie oraz bezkolizyjne skrzyżowania w Poznaniu (na ul. Czechosłowackiej), Mosinie i Łęczycy.

Przeczytaj także: Przebudowa przepraw na linii kolejowej między Wrocławiem a Jelczem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia