Partnerzy portalu

Warszawa: pierwszy tak zbudowany wiadukt w Polsce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 19-12-2022 Źródło: Budimex

W Warszawie zbudowano pierwszy w Polsce jednoprzęsłowy wiadukt kolejowy z dwoma torami i rozjazdem (znajduje się w km 4+787 linii nr 1). Obiekt powstał w ramach modernizacji stacji Warszawa Zachodnia.


Wiadukt w Warszawie. Pierwszy taki w Polsce. Fot. Budimex Wiadukt w Warszawie. Pierwszy taki w Polsce. Fot. Budimex
  • W Warszawie zbudowano obiekt kratowy z jazdą dołem
  • Jednoprzęsłowy wiadukt ma 118,5 m długości
  • Wykorzystano ponad 450 prefabrykowanych wbijanych pali

Wiadukt w Warszawie zbudowano jako jeden element przy użyciu technologii nasuwania podłużnego. Został zaprojektowany w postaci pojedynczej konstrukcji nośnej pod dwa tory kolejowe wraz z rozjazdem. Takie rozwiązanie, jak twierdzi firma Budimex, nie było wcześniej wykorzystywane w ‎ramach tego typu inwestycji.

Jednoprzęsłowy obiekt ma 118,5 m długości, 16,5 m wysokości i waży 1700 ton. Jak policzono, jego masa wynosi tyle, ile pociąg towarowy z 25 wagonami pełnymi węgla, a powierzchnia jest równa 13 boiskom do siatkówki.

Stalowe elementy konstrukcji zespalano na placu budowy i oparto na żelbetowych podporach (w ramach prac związanych z podporami wykonano ponad 20 tys. m3 wykopu oraz wykorzystano ponad 450 prefabrykowanych wbijanych pali o łącznej długości ponad 4 km).

Warszawa Zachodnia: wyjątkowa budowa wiaduktu – zobacz ZDJĘCIA

Fot. Budimex Fot. Budimex

Warszawa: dwa etapy na budowie wiaduktu

Jakub Konkiewicz, dyrektor kontraktu z firmy Budimex, wyjaśnia, że proces nasuwania konstrukcji podzielono na dwa etapy, a łącznie trwał pięć dni. Ze względów technologicznych pomiędzy dwoma etapami nasuwania potrzebne było około dwóch miesięcy na ukończenie scalania konstrukcji stalowej. Została ona nasunięta nad ‎istniejącym obiektem żelbetowym i trzema czynnymi liniami kolejowymi. Co ciekawe, do nasunięcia konstrukcji posłużyła nam konstrukcja starego obiektu, która w tym celu została przez nas odpowiednio przygotowana – mówi.

W Warszawie zbudowano obiekt kratowy z jazdą dołem – pas górny i dolny o przekroju skrzynkowym, a krzyżulce i stężenia o przekrojach skrzynkowych oraz dwuteowych. ‎Pomost użytkowy obiektu stanowi płyta ortotropowa, co ma zapewnić większą wytrzymałość.

Przeczytaj także: Warszawa przebuduje kolejne wiadukty. Jest umowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia