• Nowe wiadukty w Warszawie mają liczyć po 210 m 
  • Łącznie prace obejmą odcinek drogi o długości 1 km
  • To element większego projektu, polegającego na przebudowie Trasy Łazienkowskiej

Przeznaczone do przebudowy wiadukty w Warszawie mają niemal 50 lat, a inwestycja jest konieczna z uwagi na ich zły stan techniczny. Dodatkowo występuje potrzeba zabezpieczenia mieszkańców przed ulicznym hałasem. Zadanie polega na rozbiórce obecnych i budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej oraz montażu ekranów akustycznych i wymianie nawierzchni jezdni na tzw. cichą w al. Stanów Zjednoczonych (na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej). Łącznie prace obejmą odcinek drogi o długości 1 km. 

Wykonawca zajmie się także przebudową sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. Pojawi się nowoczesne oświetlenie oraz nowy system odwodnienia drogi. W planie jest także posadzenie ponad 70 drzew, blisko 15 tys. krzewów, bylin, pnączy oraz zasianie trawników. 


Nowe wiadukty mają mieć po 210 m długości, zachowana zostanie także dotychczasowa liczba pasów (po trzy w każdym kierunku). Prace zaplanowano w taki sposób, że podczas rozbiórki pierwszego obiektu ruch zostanie poprowadzony drugim. Potem będzie przekierowany na nowy i rozpocznie się kolejny demontaż.

Roboty mają rozpocząć się najpóźniej za cztery miesiące. Wartość umowy podpisanej z firmą Warbud wynosi 88,7 mln zł. Realizacja zadania ma potrwać 30 miesięcy. Przebudowa wiaduktów w Warszawie otrzymała 114 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Polski Ład. 

Modernizacja Trasy Łazienkowskiej

Opisywana inwestycja to element większego projektu, polegającego na przebudowie Trasy Łazienkowskiej. Wyremontowano już most Łazienkowski oraz estakady i wiadukty na węzłach z Wisłostradą, Wałem Miedzeszyńskim oraz na Przyczółku Grochowskim. Obecnie trwa przebudowa wiaduktów przy parku Agrykola. 

Przeczytaj także: 1800 ton i sześć ciężarówek – próby obciążeniowe wiaduktu w Warszawie