Partnerzy portalu

Elektrownia w Ostrołęce – ułozono cały gazociąg

Opublikowano: 19-09-2023 Źródło: Energa

Liczący 28 km gazociąg, który dostarczy paliwo do elektrowni w Ostrołęce, został już w całości ułożony. Zakończyły się też wykonywanie fundamentów i montażem części technologicznej zespołu zaworowo-upustowego Łątczyn.


Zakończono układanie gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce. Fot. Energa Zakończono układanie gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce. Fot. Energa

Gazociąg ułożono i zasypano, na placu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce prowadzone są prace konstrukcyjno-budowlane na terenie śluzy odbiorczej tłoka oraz śluzy nadawczej tłoka. Trwa odbudowa sieci drenarskich.

Fot. Energa Fot. Energa

Na przełomie września i października odbędą się próby wytrzymałości i szczelności gazociągu. Po testach dojdzie do przygotowania rurociągu do rozruchu i napełnienia gazem. Najpóźniej w II kwartale 2024 r. nastąpi zwrot działek właścicielom.

Blok CCGT w elektrowni ostrołęckiej będzie mieć 750 MW mocy. Cała inwestycja ma zapewnione finansowanie zewnętrzne w formule project finance.

Fot. Energa Fot. Energa

Turbina gazowa posłuży m.in. do stabilizacji dostaw prądu, zbilansuje nierównomierną produkcję z odnawialnych źródeł energii. Cechuje ją wysoka elastyczność: po uruchomieniu pełną moc osiąga w czasie poniżej 30 min. Podczas pracy moc można zmieniać (zmniejszać lub zwiększać) o 88 MW w ciągu 1 min. Obniży też emisyjność w porównaniu z elektrowniami zasilanymi węglem.

Przeczytaj także: Elektrownia Ostrołęka – wykonano fundament pod turbozespół

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!