PGNiG wyłoży prawie 1,6 mln zł na zakup nowych udziałów w spółce Nysagaz - postanowili wczoraj akcjonariusze gazowego koncernu.
Jak pisze "Gazeta Wyborcza" spółkę tę PGNiG zawiązało w 2000 r. z niemieckim koncernem VNG, aby przestawiać lokalne elektrociepłownie na Dolnym Śląsku z węgla na paliwo gazowe. Przed rokiem PGNiG postanowiło jednak sprzedać swoje 51 proc. udziałów w spółce niemieckiemu partnerowi. Na transakcję nie zgodziła się jednak rada nadzorcza PGNiG, nie tłumacząc dlaczego.

Z jakiego powodu PGNiG znów zmienił zdanie i dołoży na rozwój spółki z VNG? Być może to premia dla VNG za nowy kontrakt na dostawy gazu - zastanawia się "Gazeta". Niemiecka firma dwa lata temu przejęła kontrakt na dostawy do Polski 0,5 mld m sześc. gazu, wcześniej pompowanego przez koncern E.ON. Umowa wygasa w październiku i niewykluczone, że nowy kontrakt PGNiG podpisze także z VNG. Biuro prasowe PGNiG nie skomentowało, czy dokapitalizowanie polskiej spółki z VNG i ewentualny kontrakt importowy z tą firmą to transakcje wiązane.