Partnerzy portalu

Ekspresowa wymiana i regulacja włazów studni kanalizacyjnych w Rzeszowie

Opublikowano: 21-04-2020 Źródło: EUROKAN sp. z o.o.

Kiedy 11 marca br. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że epidemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 przyjęła formę pandemii, świat zmienił się w jednej chwili – wszyscy zdali sobie sprawę, że zostanie wyraźnie przemodelowany przez wirusa. Niestety, konsekwencje tego zjawiska nie omijają ani gospodarki w ujęciu globalnym, ani lokalnym, ani poszczególnych firm z długiego łańcucha podmiotów biorących udział we wszelkiego typu inwestycjach. Część inwestycji, na szczęście, nie została zablokowana. Wiele projektów w branży drogowej czy wod-kan nadal jest realizowanych, oczywiście, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa i ostrożności, by nie doszło do zakażeń wśród pracowników. Jednym z przykładów takiego przedsięwzięcia jest wymiana lub regulacja 55 włazów studni kanalizacyjnych w Rzeszowie, realizowana przez EUROKAN sp. z o.o. Paradoksalnie, przeprowadzenie tego typu robót przy mniejszym obciążeniu ruchem drogowym, z którym obecnie mamy do czynienia, sprzyja podejmowanym działaniom.


Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o. Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.

Jak pracować w czasie pandemii? Przykład wymiany i regulacji włazów studzienek w Rzeszowie

Wszystkie prace, w tym budowlane, w czasie epidemii koronawirusa wymagają szczególnej ostrożności. Dlatego przed kilku tygodniami pracodawcy wprowadzili do swoich organizacji nowe zasady funkcjonowania. Niektórzy pracownicy, którzy mogą wykonywać swoje działania zdalnie, przeszli w tryb pracy home office. Niestety, robót na budowie zdalnie nie można prowadzić, dlatego trzeba zapewnić szczególne warunki bezpieczeństwa osobom mającym styczność z innymi ludźmi. Konieczne jest więc wyposażenie ich w sprzęt ochronny i środki higieny oraz utrzymanie między nimi odpowiednich odległości, by do minimum ograniczyć kontakty. Dzięki maskom, jednorazowym rękawicom, odzieży ochronnej i płynom dezynfekującym mogą bezpiecznie pracować.

Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.

Takie zabezpieczenia stosuje m.in. EUROKAN, największa w Polsce firma pod względem świadczenia usług w zakresie montażu i regulacji włazów, wpustów i skrzynek (więcej inforamacji). Tylko w ubiegłym roku wymieniła w naszym kraju około 3 tys. włazów (połowa z nich to włazy samopoziomujące). Aktualnie realizuje duży kontrakt w stolicy Podkarpacia. Zamówienie realizowane na zlecenie Urzędu Miasta Rzeszowa (na rzecz Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie) dotyczy wymiany i regulacji włazów kanalizacji deszczowej na wybranych odcinkach ulic miasta w technologii włazów samopoziomujących. Wymianie lub regulacji ma być poddanych w sumie 55 włazów. W każdym przypadku wykonawca prac jest zobowiązany do odtworzenia konstrukcji jezdni wokół studzienki poprzez zastosowanie mieszanki mineralno-asfaltowej.

Ze względu na trwającą epidemię, poza zastosowaniem ww. środków ochrony, pracownicy działają w zespołach dwuosobowych. Dzięki temu do minimum obniża się ryzyko zachorowania na COVID-19, a gdyby doszło do zakażenia w jednym zespole, pozostałe „pary” mogą kontynuować działania.

Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.

Tempo właśnie rozpoczętych robót jest wysokie – z jednej strony ze względu stosowane metody montażu, a z drugiej – z powodu zmniejszonego ruchu drogowego.

Wymiana i naprawa 55 włazów w ciągu dwóch tygodni

Prace w Rzeszowie rozpoczęły się 20 kwietnia br. Jak przebiegają? Na początku konieczne jest wykucie nawierzchni po okręgu, skucie podbudowy wokół włazu i jego wyjęcie. Po sprawdzeniu stanu technicznego i stwierdzeniu uszkodzeń następuje wymiana włazu na nowy, samopoziomujący, wykonany z odlewu z żeliwa sferoidalnego wysokiej jakości. W trakcie robót pracownicy korzystają z najnowocześniejszych narzędzi usprawniających i przyspieszających działania, takich jak piły do wycinania włazów po okręgu czy specjalne uchwyty do podnoszenia włazu kanałowego do poziomu drogi. Precyzyjna i szybka (około 1 godz.) wymiana włazów oraz ich stabilizacja jest możliwa dzięki zastosowaniu szybkowiążącej zaprawy HEVOLIT FIX 3K produkcji HV Kommunaltechnik GmbH.

Prace obejmują także m.in. wykonanie kominów prowadzących dla włazów samopoziomujących z pierścieni tworzywowych łączonych na klej, przygotowanie powierzchni styku konstrukcji studni poprzez ewentualne uzupełnienie ubytków, a także wykonanie warstwy naprawczo-wyrównawczej przy użyciu szalunku pneumatycznego oraz mas szybkosprawnych. W Rzeszowie ubytki nawierzchni są wypełniane wysokiej jakości mieszanką asfalto-betonową na gorąco. Przed położeniem tej warstwy stosuje się emulsję bitumiczną zwiększającą przyczepność, a spoiny między nawierzchnią istniejącą i nową wypełnia się bitumiczną taśmą dylatacyjną.

Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o. Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.

Wartość rzeszowskiego zamówienia to około 250 tys. zł, a prace zostaną wykonane w ciągu dwóch tygodni.

Wymiana i regulacja włazów – wymagania inwestora

Wśród wymagań dotyczących realizacji zadania w Rzeszowie inwestor zapisał m.in. zastosowanie włazów z odlewu z żeliwa sferoidalnego klasy minimum EN-GJS 400-15, z pokrywą pełną (o takich samych parametrach), na zawiasie lub przegubie kulowym, otwierającą się o kąt min. 110 st. i blokującą pod kątem 90 st., a także z uszczelką z polichloroprenu, poliuretanu lub elastometru. Rama włazów samopoziomujących ma być okrągła i odwrócona o średnicy zewnętrznej co najmniej 810 mm, prześwicie otworu min. 600 mm, a jej wysokość to min. 140 mm. Wymagana jest klasa obciążenia D 400 ze względu na zwykle wysokie natężenie ruchu na odcinkach dróg, gdzie zaplanowano prace.

Oczekiwane jest też bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni włazu i jego ponowny montaż (w przypadku, kiedy wymiana nie jest niezbędna) wraz z regulacją wysokościową na betonowych pierścieniach regulacyjnych. Przy odtwarzaniu nawierzchni wokół włazów określono, że podbudowa zasadnicza ma być wykonana z betonu asfaltowego o grubości 8 cm, a warstwa ścieralna (także z betonu asfaltowego) o grubości 5 cm. Warunki zamówienia zobowiązują także wykonawcę do wywozu i zagospodarowania odpadów rozbiórkowych.

Rozwój w każdych warunkach i długoterminowe plany

EUROKAN jest dobrze przygotowany do takich zadań, jak zlecenie w Rzeszowie, bez względu na czas, w którym trzeba je realizować. Firma dysponuje doświadczeniem, fachową kadrą, nowoczesnym sprzętem, narzędziami oraz produktami umożliwiającymi spełnienie wyśrubowanych wymagań zamawiającego. Już w styczniu 2020 r. miała zakontraktowane do wymiany około 500 włazów na terenie samej tylko w Aglomeracji Śląskiej, przy czym nowe zamówienia wciąż napływają z całego kraju.

Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.
Wymiana włazu studzienki kanalizacyjnej. Fot. EUROKAN sp. z o.o.

Obok świadczenia usług, rozwija także sprzedaż produktów dla drogownictwa oraz artykułów do regulacji włazów studzienek kanalizacyjnych. Szeroka oferta, dostępna także w czasie epidemii koronawirusa, obejmuje m.in. taśmy dylatacyjne, masy zalewowe, asfalty na zimno, asfalty twardolane, a także HEVOLIT FIX 3K – szybkowiążącą zaprawę, niezwodną w pracach przy włazach kanalizacyjnych. Zamówienia są realizowane na bieżąco, mimo że zapotrzebowanie jest wysokie, co jednocześnie świadczy o stanie technicznym włazów ulokowanych w drogach. Z drugiej jednak strony dzięki tego typu działaniom będziemy mogli jeździć po coraz bezpieczniejszych drogach, na których właściwie osadzone włazy studzienek nie będą stanowić zagrożenia dla pojazdów oraz ich pasażerów.


By sprostać wszystkim potrzebom obecnych i przyszłych zamawiających, podjęta została także decyzja o otwarciu w Sośnicowicach na Śląsku centrum dystrybucyjnego produktów drogowych oraz kanalizacyjnych, co ma nastąpić w ciągu dwóch lat. Ośrodek będzie zlokalizowany w pobliżu autostrady A4 i węzła Sośnica–Gliwice.

Firma prowadzi też rozmowy z nowym partnerem zagranicznym: dzięki tej współpracy wprowadzi na krajowy rynek kolejne innowacyjne produkty do budowy i naprawy dróg oraz kanalizacji.

Przeczytaj także: Skuteczna naprawa i regulacja włazów kanalizacyjnych na zaprawach szybkowiążących

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia