• Liczba branż, które mogą otrzymać wsparcie wzrosła z 38 do 45
  • Na umorzenia subwencji z TF 1.0 przeznaczono 7,5 mld zł
  • Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm wyniesie łącznie około 20 mld zł

Więcej branż po konsultacjach

Po konsultacjach Tarcza Finansowa PFR 2.0 obejmie 45 branż – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys cytowany przez PAP. Dodał też, że łącznie z umorzeniem subwencji z TF 1.0 dostępne wsparcie dla najbardziej poszkodowanych branż z PFR sięgnie 20 mld zł.

Poszerzenie liczby sektorów objętych TF PFR 2.0 było następstwem konsultacji z przedstawicielami biznesu. We wtorek, 5 stycznia 2021 r., rząd przyjął uchwały ws. Tarczy Finansowej 2.0 PFR dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz noweli Tarczy Finansowej 1.0 PFR.


13 mld zł dla mikrofirm i sektora MŚP

W ramach nowej tarczy ta grupa przedsiębiorstw poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19 może liczyć na środki o łącznej wartości 13 mld zł. Na program składają się: Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł oraz Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm o wartości 6,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mają czas od 15 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. W tym czasie będzie udzielane finansowanie.

Umorzenia subwencji

W związku z podjętą przez Radę Ministrów uchwałą w sprawie noweli Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm - tzw. Tarczy Finansowej 1.0 PFR dotyczącą umorzeń subwencji zostanie wydatkowane około 7,5 mld zł. Rząd chce umożliwić umarzanie przedsiębiorcom działającym w branżach szczególnie dotkniętych restrykcjami sanitarnymi w związku z COVID-19, do 100% subwencji udzielonej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm – informuje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Ma być łatwiej i prościej

Polski Fundusz Rozwoju w założeniach programu Tarcza Finansowa 2.0 przewidywał wsparcie dla 38 branż, jednak liczbę tę zwiększono do 45. Pomoc dla mikro, małych i średnich firm ma być udzielana szybko, w prosty i bezpieczny sposób za pośrednictwem systemu przygotowanego przez PFR i banki (tak ja w poprzedniej wersji tarczy). Nowym instrumentem jest możliwość umorzenia 100% subwencji dla MŚP uzyskanej w ramach Tarczy 1.0.

Wsparcie dla mikrofirm

Mikrofirmy (1–9 pracowników) mogą liczyć na subwencje 18 tys. zł lub 36 tys. zł na zatrudnionego o ile ich suma bilansowa za 2019 r nie przekroczyła 2 mln EUR. Maksymalne wsparcie to 324 tys. zł i ma zależeć od liczby pracowników oraz poziomu spadku obrotów.

Możliwości dla MŚP

Dla małych i średnich firm (do 249 zatrudnionych) z obrotem za 2019 r. do 50 mln EUR i sumą bilansową nie wyższą niż 43 mln EUR przewidziano dofinansowanie kosztów stałych nie pokrytych przychodami w formie subwencji na poziomie 70% straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Maksymalna kwota wynosi 3,5 mln zł. Przedsiębiorstwa, które odnotowały spadek obrotów o min 30% w związku z COVID-19 mogą otrzymać środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70% straty brutto. Możliwe jest też umorzenie 100% subwencji z TF 2.0 – wnioski należy składać po roku od jej utrzymania.

Pomoc dla dużych przedsiębiorstw

Duże firmy mogą liczyć na środki w wysokości 25 mld zł. Przewidziano też aktualizację warunków TF 2.0 i wydłużenie istniejącego programu. Dla firm z obrotami powyżej 50 mln EUR zostanie wydłużony czas istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r. Zostanie też ułatwiony proces dla niskich kwot pomocy, większa ma być elastyczność pod względem okresu finansowania wydłużonego z czterech do sześciu lat i obniżenia kosztu.

Przeczytaj także: Zbliża się pełny lockdown. Co z przedsiębiorcami?