Pandemia koronawirusa wpłynęła na całą gospodarkę. Branża budowlana nie jest wyjątkiem – także w jej obrębie zaszły zmiany, które wciąż budzą wiele wątpliwości. Wśród nich znajdują się te związane z prawnymi regulacjami i roszczeniami stron inwestycji. O tym, jak je rozpatrywać i oceniać oraz jaki mogą mieć wpływ na realizację projektów budowlanych, mówić będą paneliści konferencji online „Roszczenia związane z COVID-19 w budownictwie. Strategie i sposoby dochodzenia roszczeń w rzeczywistości covidowej”, która odbędzie się w dniach 10–11 marca br.
Kolejna ogólnopolska konferencja Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz Sądu Arbitrażowego Przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców będzie już siódmą odsłoną wydarzenia. Jak dodają organizatorzy, z uwagi na pandemię – zupełnie inną niż poprzednie. Zmianą jest nie tylko tryb konferencji – w całości zdalny, z możliwością włączenia się w dyskusję za pomocą dedykowanych narzędzi – ale także jej tematyka, która obracać się będzie wokół wpływu COVID-19 na dochodzenie roszczeń w budownictwie.
Czas najwyższy, by w gronie ekspertów zastanowić się nad tym, czy ustawy ochronne są dobrodziejstwem, czy przekleństwem dla stron umów o roboty budowlane. Czy lepiej uznać, że COVID-19 to siła wyższa, czy może jednak zauważyć, że na gruncie kontraktów FIDIC można pokusić się o oparcie ewentualnych roszczeń o klauzulę „opóźnienie spowodowane przez władze”, względnie wreszcie, w niektórych sytuacjach powołać się na niemożliwość świadczenia? – mówią organizatorzy konferencji Tomasz Latawiec, inżynier konsultant, BIKTL sp. z o.o.; prezes zarządu SIDiR, Wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy SIDiR, oraz Tomasz Skoczyński, radca prawny, Skoczyński, Kolańczyk i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych, Prezes Sądu Arbitrażowego przy SIDiR.
Pierwszego dnia konferencji uznani eksperci oraz przedstawiciele stron procesu inwestycyjnego wspólnie przeanalizują instrumenty prawne, jakimi dysponują zamawiający i wykonawcy, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy ustawy ochronne są dla nich dobrodziejstwem, czy przekleństwem. Następnie rozważą aspekty prawne i kontraktowe w odniesieniu do opóźnień w realizacji inwestycji, a w kolejnej części wydarzenia omówią metody dokumentowania i dowodzenia wpływu COVID-19 na roszczenia związane z dodatkowym kosztem i przedłużeniem czasu na ukończenie.
Drugi dzień wydarzenia zainauguruje panel pn. „Czy wykonawcy wykorzystują pandemię do ukrycia swoich opóźnień w realizacji inwestycji?”. Kolejny poświęcony zostanie aspektom prawnym mediacji. Eksperci zastanowią się, czy mają one szansę wpisać się w pejzaż inwestycji budowlanych. Dyskusję zamknie część dedykowana sposobom postępowania zamawiającego z roszczeniami wykonawców.
Ważną częścią wydarzenia będzie rozmowa motywacyjno-inspiracyjna pn. „Zespół, a nie Grupa – rola, przykłady i narzędzia motywacji w efektywnej realizacji inwestycji budowlanych, którą poprowadzi Miłosz Brzeziński, psycholog, autor, doradca w zakresie efektywności i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, trener personalny oraz specjalista w zakresie motywacji.
Konferencja skierowana jest do uczestników rynku inwestycji budowlanych – zamawiających (zarówno publicznych i samorządowych, jak i komercyjnych), wykonawców, podwykonawców, inżynierów konsultantów oraz prawników.
Naszym wspólnym sukcesem, zarówno Stowarzyszenia, Sądu Arbitrażowego przy SIDIR, naszych członków, jak i innych organizacji branżowych, było to, że po wielu latach starań udało nam się przekonać stronę publiczną do tego, aby do kontraktów wprowadzać skuteczne klauzule waloryzacyjne – to jest fakt niezaprzeczalny. Teraz pora na opracowanie skutecznych scenariuszy postępowania z COVID-19, które zostaną uznane zarówno przez zamawiających, jak i wykonawców oraz podwykonawców i wprowadzone w życie niezwłocznie. Zakładamy bowiem ostrożnie, że COVID-19 jako zjawisko pozostanie z nami co najmniej do końca 2021 roku, a jego skutki na placach budów będą się jeszcze pojawiać w kolejnych latach – dodają organizatorzy.
Na bezpłatne wydarzenie zapisać można się tutaj. Do zobaczenia!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.