Spółka celowa, która zajmie się budową Trasy Łagiewnickiej, będzie starać się o dofinansowanie ze środków unijnych, pozyskanie kredytu bankowego oraz środków Polskich Inwestycji Rozwojowych S.A. (PIR). Jak poinformował wiceprezydent miasta Tadeusz Trzmiel, umowa z PIR ma zostać podpisana do końca czerwca br.
Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę trasy w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Do końca 2016 r. urzędnicy będą mieli czas na złożenie wniosku aplikacyjnego o środki unijne na budowę linii tramwajowej.

Na etapie przygotowywania szczegółowych projektów technicznych Trasy Łagiewnickiej będziemy mieli jeszcze możliwość uwzględnienia niektórych postulatów mieszkańców, dotyczących ostatecznego kształtu tej trasy" – informował Tadeusz Trzmiel. "Obecnie jesteśmy też na etapie konsultacji związanych z przygotowaniem kolejnych odcinków III obwodnicy, czyli tras Zwierzynieckiej i Pychowickiej - dodał.

Trasa Łagiewnicka - szczegóły inwestycji

Nowa trzypasmowa Trasa Łagiewnicka, której koszt budowy szacuje się na ponad 1,2 mld zł, ma połączyć ul. Grota-Roweckiego z węzłem ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. W połączeniu z planowanymi kolejnymi odcinkami (trasą Pychowicką i Zwierzyniecką) domknie III obwodnicę na zachodzie Krakowa, co pozwoli na odciążenie ruchu na Alejach Trzech Wieszczów i 29 Listopada.

Budowa tras pozwoli nam zlikwidować dwa najważniejsze problemy miasta, korków i smogu w Śródmieściu. Przyznaję, że to skomplikowany projekt, ale do zrobienia - podkreślał wiceprezydent miasta Tadeusz Trzmiel.

Uchwała została przegłosowana głosami PO i radnych prezydenckich, PiS był przeciw. Niektórych radnych przekonało to, że urzędnicy mają jeszcze przeanalizować wprowadzenie zmian w inwestycji, o które zabiegali mieszkańcy: zwężenie arterii i poprowadzenie jej tunelami. Planuje się, że przetarg na zaprojektowanie inwestycji zostanie przeprowadzony w 2017 r. Trasa ma powstać do 2021 r.

Trzecia obwodnica Krakowa - kontrowersje wokół budowy

Budowa brakujących fragmentów III obwodnicy Krakowa budzi wiele kontrowersji. Przeciwni inwestycji realizowanej w przyjętej przez miasto kształcie są m.in. aktywiści, którzy nie zgadzają się, by trasa przebiegała tuż obok terenów zielonych. Nie było też zgody wśród samych radnych - przypominamy, że w podjęciu decyzji dotyczącej powołania miejskiej spółki mającej realizować przedsięwzięcie została zorganizowana 15 lutego br. debata z udziałem urzędników i ekspertów.

Przeczytaj, jakie były wnioski z debaty

Więcej o obwodnicach w temacie specjalnym