Partnerzy portalu

IV Forum Ochrony Środowiska

Opublikowano: 05-03-2018 (Aktualizacja: 06-03-2018) Źródło: www.inzynieria.com

W dniach 5–6 marca br. w Warszawie odbyło się zorganizowane przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” dwudniowe IV Forum Ochrony Środowiska. Tematyka tego wydarzenia po raz kolejny oscylowała wokół aktualnych i istotnych problemów związanych z ochroną środowiska, w tym adaptacjami do zmian klimatu. Jak wielokrotnie podkreślano w trakcie konferencji, sektor wod-kan może odegrać w tej dziedzinie ważną rolę. 


IV Forum Ochrony Środowiska. Panel: Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24. Od lewej: moderator Andrzej Godlewski, publicysta, wykładowca uniwersytetu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, 
prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przesyłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Ewa Kamieńska, Dyrektor Departamentu Ochrony Wód NFOŚiGW, dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP. Fot. www.inzynieria.com IV Forum Ochrony Środowiska. Panel: Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24. Od lewej: moderator Andrzej Godlewski, publicysta, wykładowca uniwersytetu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przesyłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Ewa Kamieńska, Dyrektor Departamentu Ochrony Wód NFOŚiGW, dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP. Fot. www.inzynieria.com

Wśród gości pojawiło się wielu naukowców, przedstawicieli instytucji związanych z gospodarowaniem wodami (PGW „Wody Polskie”) oraz ochroną środowiska (m.in. NFOŚiGW), a także prawników, którzy próbowali zgromadzonym przybliżyć kwestie związane m.in. z prawem wodnym. W konferencji wziął również udział Jerzy Buzek, wiceprzewodniczący Europejskiego Forum Energetycznego, został również przeczytany list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy przez jego doradcę społecznego, Zdzisława Sokala.

Zebranych powitała Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – jedynej organizacji samorządu gospodarczego w branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce, która powstała w 1992 r., a obecnie zrzesza 484 przedsiębiorstwa rynku wody i ścieków i zabiega o stworzenie dogodnych warunków dla funkcjonowania sektora wodno-kanalizacyjnego.

Szanowni Państwo, skutki zmian klimatu są już widoczne w Europie i na całym świecie. Według naukowców, w ciągu kolejnych 100 lat średnie roczne temperatury w Polsce mogą wzrosnąć nawet o cztery stopnie Celsjusza. Zmieni się schemat opadów. Zimą będą występować silne opady deszczu, a latem czeka nas brak opadów i wielotygodniowe susze. Deszcze latem, kiedy już się pojawią, będą intensywniejsze, będą grozić powodziami. Miejsce powodzi roztopowych zajmą powodzie opadowe. Dotychczasowy schemat czterech pór roku odejdzie w przeszłość i zostanie zastąpiony nowym wzorcem pogodowym. Będziemy mieć dwie pory roku: deszczową zimą, z temperaturami powyżej zera, i suchą latem, przerywaną ulewami podczas susz, z temperaturami sięgającymi 40 stopni Celsjusza. Ocieplenie klimatu może poważnie zagrozić zasobom wodnym naszego kraju. Jego efektem może być brak wody pitnej i wody na potrzeby rolnictwa – powiedziała prezes IGWP, dodając na koniec:  Rola i zadania sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w tym obszarze to kanwa dyskusji otwierającej Forum.

Fot. www.inzynieria.com Fot. www.inzynieria.com

Buzek: Ratując się od smogu, trochę ratujemy klimat

W ramach panelu pn. „Klimat – polskie wyzwania i działania w przededniu COP 24” głos zabrał Jerzy Buzek.

Polska będzie po raz czwarty gospodarzem Konferencji Klimatycznej, a więc to ogromne doświadczenie. Chcieliśmy „przemycić” tam nieco polskich, ważnych spraw. Smog i sprawa ochrony klimatu to sprawy nieidentyczne, ale bliskie, w wielu miejscach nakładają się na siebie. Ratując się od smogu, trochę ratujemy klimat – powiedział Jerzy Buzek, oceniając możliwość wpływu COP24, czyli 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w dniach 3-14 grudnia br. w Katowicach, na sytuację Polski.

Nowe prawo wodne – jakie wyzwania czekają branżę?

W Warszawie omówiono również najważniejsze wyzwania legislacyjne dla branży wod-kan.

Wraz z wdrożeniem nowego Prawa Wodnego i szerszą definicją usług wodnych zmieniły się zasady finansowania działań związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi. Nie są one doprecyzowane, co oznacza, że zdobywanie funduszy na prowadzenie tego typu usług jest utrudnione. Do tego dochodzą inne trudności, takie jak zmiany klimatu, intensywna urbanizacja powodująca utratę naturalnej retencji. Stan gotowości i odpowiedzi na te wszystkie wyzwania jest więc różny w różnych regionach, a problemy kumulują się w miastach – przed początkiem Forum mówiła w rozmowie z naszym serwisem Dorota Jakuta.


Jednym z prelegentów był Maciej Kiełbus – partner w Dziale Prawa Administracyjnego Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, redaktor naczelny czasopisma „Prawo dla samorządu”. 

Zmiany są potrzebne i to nie ulega wątpliwości. Dyskusyjny pozostaje ich zakres oraz tryb, w jakim są wprowadzane. Zarówno procedura dostępu do informacji publicznej, jak i kwestie związane ze składaniem oświadczeń majątkowych od lat budzą istotne wątpliwości. Obrazuje to chociażby stale wysoka ilość orzeczeń sądów administracyjnych związanych z dostępem do informacji publicznej – powiedział w rozmowie z nami Maciej Kiełbus.

 

IV Forum Ochrony Środowiska – o czym mówili eksperci?

prof. Jerzy Buzek
prof. Jerzy Buzek

1. Nord Stream 2 – poradzimy sobie bez tego gazociągu
2. Na ochronę środowiska warto wydawać pieniądze

3. Polska strategia energetyczna jeszcze w tym roku?


Prawo wodne: jakie ustawodawca chce osiągnąć efekty?


NFOŚiGW: dodatkowe punkty za innowacyjność w branży wod-kan


Ponad milion osób złoży oświadczenia majątkowe?


Ustawa o jawności życia publicznego: kim jest sygnalista?

Rozporządzenie taryfowe: branża wod-kan ściga się z czasem

Jak było w minionym roku? Zobacz fotorelację z III Forum Ochrony Środowiska

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia