Partnerzy portalu

Warszawa – zabytkowa wieża ciśnień z XIX w. wygląda jak nowa

Opublikowano: 14-12-2022 Źródło: MPWiK m. st. Warszawy

Zakończył się remont zabytkowej wieży ciśnień otwartej w 1886 r. Już czwarty w historii liczącej 136 lat. Charakterystyczna budowla jest elementem historycznej infrastruktury Stacji Filtrów. Prace przeprowadzono w ramach inwestycji Wodociągów Warszawskich.


Zakończyła się renowacja zabytkowej wieży ciśnień w Warszawie. Fot. MPWiK w m. st. Warszawie Zakończyła się renowacja zabytkowej wieży ciśnień w Warszawie. Fot. MPWiK w m. st. Warszawie
  • Wieża ciśnień była użytkowana do lat 30. XX w.
  • Prace renowacyjne prowadzono przez dziewięć miesięcy
  • 40-metrowy zabytek wymagał niestandardowego podejścia

Wieża ciśnień – pomnik historii

Wieża ciśnień o wysokości 40 m została oddana do użytku w 1886 r. Była ważną częścią zaprojektowanej przez W. Lindleya Stacji Filtrów. Zamknięto ją w latach 30. XX w. Zabytek zyskał status pomnika historii na mocy rozporządzenia Prezydenta RP w 2012 r.


Nietypowa renowacja wieży ciśnień

Renowacja zajęła ponad dziewięć miesięcy, prace wykonywano w zmiennych warunkach atmosferycznych. Po stronie zewnętrznej odnowiono przede wszystkim ceglaną elewację wieży ciśnień. Naprawiono pęknięcia i ubytki w murze, w tym dekoracyjne elementy z piaskowca.

Fot. MPWiK m. st. Warszawy Fot. MPWiK m. st. Warszawy

Wewnątrz zajmowano się m.in. klatką schodową. Poza tym odrestaurowano drewniane drzwi, oczyszczono żeliwne rury, wymieniono i wzmocniono izolację, wykonano instalację elektryczną.

W pracach konserwatorskich uczestniczyło 40 osób, m.in. kamieniarze, dekarze, elektrycy i murarze. Nietypowa budowla wymagała niestandardowego podejścia. Wyzwaniem było już ustawianie rusztowań na planie okręgu.

Równie skomplikowanym zadaniem były rusztowania wewnątrz wieży. Nie mniej wymagający także dobór metody konserwacji piaskowca, w tym oczyszczenia i uzupełnienia ubytków oraz właściwe dopasowanie kolorów, tak aby otrzymać dokładnie tę samą co pierwotna strukturę. Najbardziej czasochłonne okazały się prace w dolnej części budowli, której stan wymagał dużo więcej prac niż w części górnej, która była lepiej zachowana – tłumaczy Marek Smółka, rzecznik prasowy warszawskiego MPWiK.

Fot. MPWiK m. st. Warszawy Fot. MPWiK m. st. Warszawy

Wieża ciśnień – remont uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków

Renowacja wieży ciśnień zakończyła się na początku grudnia 2022 r. Prowadzono ją w oparciu o projekt budowlano-wykonawczy, w którym zawarto program prac konserwatorskich uzgodniony z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace wykonała warszawska spółka A-Projekt, kosztowały niemal 1,7 mln zł. Samorząd wojewódzki wsparł przedsięwzięcie kwotą 140 tys. zł z programu „Mazowsze dla zabytków”.

Fot. MPWiK m. st. Warszawy Fot. MPWiK m. st. Warszawy

Przeczytaj także: Łódź – w pasażu Rubinsteina odkryto starą studnię

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!