Partnerzy portalu

Małopolska – w gminie Trzebinia otwarto głębinowe ujęcie wody

Opublikowano: 01-09-2023 Źródło: Wodociągi Chrzanowskie

Ujęcie wody w gminie Trzebinia wybudowano w miejscowości Czyżówka. Mieszkańcy już z niej korzystają, docelowo woda popłynie do innych odbiorców obsługiwanych przez Wodociągi Chrzanowskie.


Otwarto głębinowe ujęcie wody w gminie Trzebinia. Fot. Wodociągi Chrzanowskie Otwarto głębinowe ujęcie wody w gminie Trzebinia. Fot. Wodociągi Chrzanowskie

Zakończono budowę ujęcia wody głębinowej wraz z całą infrastrukturą i siecią wodociągową. To pierwsza od 40 lat inwestycja w zupełnie nowe źródło wody pitnej Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”.

Przed rozpoczęciem robót przez kilka lat przygotowywano się do realizacji zadania. Najpierw wykonano badania hydrogeologiczne i geodezyjne związane z wytyczeniem zaprojektowanych obiektów ujęcia wody. Zniwelowano teren, zrealizowano prace ziemne, fundamenty zbiorników wody pitnej i same zbiorniki. Zamontowano podziemny zbiornik bezodpływowy na ścieki sanitarne z budynku technologicznego oraz zbiornik na ścieki z chlorowni, powstała studnia techniczna. Wykonano odwierty, w wyniku których powstały dwie studnie głębinowe, podstawowa i awaryjna, które czerpią wodę z triasowego piętra wodonośnego.

Fot. Wodociągi Chrzanowskie Fot. Wodociągi Chrzanowskie

Z zasobnego złoża czerpana jest woda o znakomitych parametrach i bogata w składniki mineralne. Maksymalna wydajność wynosi 800 m3 na dobę. Przed podpięciem ujęcia wody do ogólnej sieci wodociągowej pobieranych będzie 80–100 m3 na dobę na potrzeby mieszkańców Czyżówki.

Zadanie wykonywano od lipca 2022 r. Roboty za 4,2 mln zł prowadziła firma MIKO-TECH. 2,8 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Przeczytaj także: Zatapiany tunel Dania–Niemcy – recykling wody z produkcji segmentów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia