Partnerzy portalu

Zatapiany tunel Dania–Niemcy – recykling wody z produkcji segmentów

Opublikowano: 01-09-2023 Źródło: Femern A/S

Najdłuższy na świecie zatapiany tunel Dania–Niemcy będzie się składał z 89 ogromnych segmentów. Do ich produkcji niezbędne są duże ilości wody. Ta po użyciu jest oczyszczana w dużej stacji uzdatniania i ponownie wykorzystywana.


Na budowie tunelu zatapianego odzyskuje się wodę z produkcji betonu. Fot. Femern A/S Na budowie tunelu zatapianego odzyskuje się wodę z produkcji betonu. Fot. Femern A/S
  • Wodę z produkcji betonu po oczyszczeniu wykorzystuje się do mycia sprzętu
  • Odzyskana z mycia jest mieszana z deszczówką, uzdatniana i ponownie używana
  • Stacja uzdatniania wody ma wydajność 36 m3/godz.

100% odzyskiwanej wody

Stacja uzdatniania wody w zakładzie prefabrykacji w Rødbyhavn to pierwszy taki projekt budowlany w Danii. Woda jest wykorzystywana do produkcji betonu, czyszczenia form i przygotowania ich do następnego odlewania. By zminimalizować zużycie, oczyszcza się ją i używa do mycia.

Ponownie wykorzystujemy 100% wody z czyszczenia po odlewaniu segmentów. Zbieramy ją za każdym razem i wielokrotnie wykorzystujemy jako wodę do mycia szalunków, podłóg, samochodów ciężarowych i wywrotek. Służy również do utrzymywania wilgoci w odlanych segmentach betonu podczas ich twardnienia – mówi Anders Wede, kierownik budowy w Femern A/S.


System oczyszczania zbiera całą wodę z mycia szalunków i rur pomp oraz filtruje pozostałości cementu i innych materiałów. Następnie woda jest zawracana do systemu i ponownie użytkowana. Przynosi to znaczne oszczędności – nie trzeba korzystać z wodociągów i odprowadzać zużytej do oczyszczalni ścieków.

Do produkcji używa się także deszczówki

Ponieważ na pierwszej z sześciu linii produkcyjnych już trwa prefabrykacja elementów tunelu, a wkrótce produkcję rozpoczną kolejne, zwiększy się zapotrzebowanie na wodę. Będzie jej za mało z odzysku, dlatego wybudowano też zbiorniki retencyjne zbierające deszczówkę z dachów fabryki. Po jej oczyszczeniu w stacji uzdatniania wody jest mieszana z wodą z mycia i może być w miarę potrzeb wykorzystywana także w produkcji.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Takie rozwiązanie znacząco ogranicza konieczność pozyskiwania wody z lokalnych wodociągów.

Stacja uzdatniania wody ma wydajność 36 m3/godz. Zbiornik oczyszczonej wody ma pojemność 750 m3, a te na wodę deszczową 8 tys. m3.

W tunelu zatapianym o długości 18 km znajdą się dwutorowa linia kolejowa i dwie dwupasowe jezdnie. Obiekt połączy Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii z niemiecką wyspą Fehmarn. W lipcu ruszyła produkcja 89 segmentów, z których składać się będzie podmorska trasa. Projektowana żywotność wynosi 120 lat. Całość ma być gotowa w 2029 r.

Przeczytaj także: Tunel pod Stonehenge – zielone światło dla inwestycji i kolejne problemy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia