Najdłuższy na świecie zatapiany tunel Dania–Niemcy będzie się składał z 89 ogromnych segmentów. Do ich produkcji niezbędne są duże ilości wody. Ta po użyciu jest oczyszczana w dużej stacji uzdatniania i ponownie wykorzystywana.
Na budowie tunelu zatapianego odzyskuje się wodę z produkcji betonu. Fot. Femern A/S
- Wodę z produkcji betonu po oczyszczeniu wykorzystuje się do mycia sprzętu
- Odzyskana z mycia jest mieszana z deszczówką, uzdatniana i ponownie używana
- Stacja uzdatniania wody ma wydajność 36 m3/godz.
100% odzyskiwanej wody
Stacja uzdatniania wody w zakładzie prefabrykacji w Rødbyhavn to pierwszy taki projekt budowlany w Danii. Woda jest wykorzystywana do produkcji betonu, czyszczenia form i przygotowania ich do następnego odlewania. By zminimalizować zużycie, oczyszcza się ją i używa do mycia.
Ponownie wykorzystujemy 100% wody z czyszczenia po odlewaniu segmentów. Zbieramy ją za każdym razem i wielokrotnie wykorzystujemy jako wodę do mycia szalunków, podłóg, samochodów ciężarowych i wywrotek. Służy również do utrzymywania wilgoci w odlanych segmentach betonu podczas ich twardnienia – mówi Anders Wede, kierownik budowy w Femern A/S.
System oczyszczania zbiera całą wodę z mycia szalunków i rur pomp oraz filtruje pozostałości cementu i innych materiałów. Następnie woda jest zawracana do systemu i ponownie użytkowana. Przynosi to znaczne oszczędności – nie trzeba korzystać z wodociągów i odprowadzać zużytej do oczyszczalni ścieków.
Do produkcji używa się także deszczówki
Ponieważ na pierwszej z sześciu linii produkcyjnych już trwa prefabrykacja elementów tunelu, a wkrótce produkcję rozpoczną kolejne, zwiększy się zapotrzebowanie na wodę. Będzie jej za mało z odzysku, dlatego wybudowano też zbiorniki retencyjne zbierające deszczówkę z dachów fabryki. Po jej oczyszczeniu w stacji uzdatniania wody jest mieszana z wodą z mycia i może być w miarę potrzeb wykorzystywana także w produkcji.
Fot. Femern A/S
Takie rozwiązanie znacząco ogranicza konieczność pozyskiwania wody z lokalnych wodociągów.
Stacja uzdatniania wody ma wydajność 36 m3/godz. Zbiornik oczyszczonej wody ma pojemność 750 m3, a te na wodę deszczową 8 tys. m3.
W tunelu zatapianym o długości 18 km znajdą się dwutorowa linia kolejowa i dwie dwupasowe jezdnie. Obiekt połączy Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii z niemiecką wyspą Fehmarn. W lipcu ruszyła produkcja 89 segmentów, z których składać się będzie podmorska trasa. Projektowana żywotność wynosi 120 lat. Całość ma być gotowa w 2029 r.
Przeczytaj także: Tunel pod Stonehenge – zielone światło dla inwestycji i kolejne problemy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.