• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Plac Litewski. Tak zmienia się serce Lublina

Opublikowano: 24-03-2017 Źródło: Inzynieria.com

Jeszcze w tej połowie br. mają zakończyć się roboty budowlane przy przebudowie Placu Litewskiego w Lublinie.


Fot. Biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina Fot. Biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina

Łącznie w ramach modernizacji uporządkowana zostanie przestrzeń publiczna Placu Litewskiego, Placu Krąpca i Placu Czechowicza o powierzchni około 35 000 m2, w tym m.in.: powierzchnia utwardzona - 23 513 m2, tereny zielone - 10 015 m2, fontanna centralna - 1440 m2, fontanna spiralna - 65 m2.

Będzie nowocześnie

Miejsce centralnej fontanny miejskiej zajmie nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych z ruchomym lustrem wody i kaskadami, czyli centralna fontanna multimedialna z funkcją: światło, woda, dźwięk, obraz i laser.

Nowością jest również wyłącznie z ruchu kołowego i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż pieszy ul. Krakowskie Przedmieście - na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Kapucyńskiej oraz ul. Plac Litewski, który wyposażony zostanie w szpaler 7 fontann linearnych, zakończony fontanną spiralną zlokalizowaną na placu przed Hotelem Europa. Dawny ślad ul. Krakowskie Przedmieście uczytelniony zostanie poprzez aleję nowych drzew otoczonych ławkami i oświetlenie powstałej promenady.

Co już zrobiono, a co dzieje się teraz?

Na obecnym etapie inwestycji wykonawca koncentruje się głównie na układaniu i fugowaniu nawierzchni kamiennych oraz pracach związanych z wykończeniem nowego szaletu i instalacjach fontann.

- Wykonane są wszystkie instalacje i sieci w gruncie, podbudowy pod nawierzchnie kamienne, wszystkie komory technologiczne wraz z zamontowaną automatyką sterowania, która wymaga jeszcze uregulowania, sprawdzenia szczelność i zaprogramowania. Wykonane są niecki żelbetowe fontann (głównej i liniowych oraz ślimakowej), nawierzchnie w około 85 % oraz instalacja: dysze wodne fontanny głównej - informuje biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina.

Na Placu Krąpca wykonane są podłoża pod przyszłe chodniki i układanie sieci. Trwa układanie nawierzchni. Z kolei Plac Czechowicza ma już podciągnięte instalacje pod iluminację pomnika i zieleni, pozostał montaż i regulacja opraw, pielęgnacja oraz nasadzenie zieleni. - Liczymy na korzystną pogodę i ukończenie nawierzchni kamiennych do końca kwietnia - dodaje biuro.

Wykonano stan surowy szaletu i roboty instalacyjne. Odbywają się prace wykończeniowe w szalecie. Żelbetowe murki wokół donic na drzewa są obkładane płytami kamiennymi. Dawny szalet miejski został zastąpiony nowym - podziemnym obiektem pawilonowym z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczeniem do przewijania niemowląt.

Trwa dostawa i montaż wyposażenia Placu, a także prace zieleniarskie. Planowany zakres robót obejmuje także: podłączenia urządzeń sanitarnych (zdroje uliczne, hydranty), montaż urządzeń technologicznych fontann, rozbudowę monitoringu miejskiego, montaż opraw i uruchomienie iluminacji. - Pierwsze miesiące 2017 r. wykorzystane były także na prace renowacyjne przy pomnikach oraz budowę i wyposażenie ekspozycji archeologicznej, tzw. „okna czasu” - wyjaśniają urzędnicy.

Wspomniana nowa miejska fontanna to obiekt multimedialny pięciofunkcyjny: światło, woda, dźwięk, laser, projektor beamerowy. - Nowoczesne rozwiązania technologiczne obiektu pozwolą na realizację multimedialnych pokazów i spektakli, stanowiących efektowną animację gry świateł, barw, dźwięku. Cały czas trwa montaż urządzeń sterujących i dysz wodnych - podaje biuro prasowe.

Biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina Biuro prasowe w kancelarii prezydenta Lublina

Pierwsze prace przy modernizacji infrastruktury wraz z budową nowych sieci instalacyjnych rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku, a Plac Litewski w nowym kształcie zobaczymy rok później, w pierwszej połowie tego roku.

Na jubileusz

Wykonany zostanie także plac zabaw dla dzieci i aneks ogrodowy z dużym tarasem. Istniejące pomniki zostaną ziluminowane, podobnie jak i fasady budynków kościoła i klasztoru o. kapucynów, budynków UMCS i Pałacu Czartoryskich oraz część zieleni. W alejkach Placu Litewskiego powstanie inteligentne oświetlenie parkowe, rozświetlające się i przygasające dzięki czujnikom ruchu.

- Przebudowa Placu Litewskiego to jedna z naszych najważniejszych inwestycji, ponieważ dotyczy serca miasta i jego wizytówki. Zmiana tej przestrzeni to nie tylko najwyższej jakości rozwiązania i materiały, ale także obowiązek poszanowania historii tego miejsca i zachowania spójności z pomnikiem historii, jakim jest Stare Miasto. Plac Litewski jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie, dlatego zależy nam, by wszystkie prace zakończyć przez sezonem letnim 2017 i oddać go do dyspozycji mieszkańców w jubileuszowym roku 700-lecia miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Rewitalizacja Placu jest ciekawą i wyjątkową inwestycją nie tylko ze względu na skalę prac prowadzonych w centrum miasta.

- Spodziewaliśmy się odkryć archeologicznych, dlatego oczekiwaliśmy od wykonawcy dużej elastyczności. Prace archeologiczne prowadzone były obok trwających, dużych działań inwestycyjnych. To pozwoliło na utrzymanie tempa prac. Przyszłe zagospodarowanie placu w różnorodne elementy: małej architektury, mebli miejskich, placów zabaw, wodotryski i ciągi fontann, powoduje że plac jest ciekawy i może być wykorzystywany jako np. miejsce zabaw, wypoczynku, wystaw, koncertów, spotkań. Dodatkowo wykonamy okno czasu, w którym umieszczona zostanie ekspozycja różnych rodzajów nawierzchni odkrytych podczas prowadzenia robót.

Przebudowa Placu Litewskiego przewidziana jest do realizacji w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Koszt prac to kwota 49 mln zł.

Przeczytaj także: Lublin chce wyprowadzić ruch aut z centrum

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia