Na granicy Poznania i Plewisk powstać ma węzeł Grunwaldzka, czyli bezkolizyjny przejazd pod linią kolejową. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, tym samym można zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę i unijne dofinansowanie.
Węzeł Grunwaldzka. Źródło: UM Poznań
Węzeł Grunwaldzka wybudowany ma zostać w miejscu obecnego przejazdu przez linię kolejową E20. Budowa ma kosztować około 100 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania może wynieść 85% kosztów kwalifikowanych.
Kolejowa linia E20 łączy Warszawę z Berlinem. Z przejazdu kolejowego na ul. Grunwaldzkiej, który zamykany jest średnio co 15 minut, korzysta około 10 tys. pojazdów w ciągu doby. Brak bezkolizyjnego przejazdu przez tory to kłopot dla mieszkańców Plewisk, Komornik, Junikowa i Grunwaldu, a także firm i wszystkich tych, którzy chcą ul. Grunwaldzką dojechać do autostrady A2 i drogi krajowej nr 5. Dodajmy, że dziennie przez stację Poznań Junikowo przejeżdża 135 pociągów, z których 35 zatrzymuje się na tej stacji.
Na granicy Poznania i Plewisk powstanie bezkolizyjny przejazd pod linią kolejową. Źródło: UM Poznań
Sytuacja ma się zmienić po wybudowaniu węzła Grunwaldzka, który zaplanowano tuż przy stacji kolejowej Poznań Junikowo.
Zgodnie z planami, w ramach budowy węzła Grunwaldzka powstanie też droga o długości 1 km oraz parkingi typu "parkuj i jedź" na około 200 miejsc postojowych. Jak czytamy w komunikacie, rozwiązania zastosowane przy budowie węzła mają umożliwić szybką i bezkolizyjną przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami „drzwi w drzwi".
Budowa węzła Grunwaldzka. Źródło: UM Poznań
W harmonogramie inwestycji przyjęto, że pozwolenia na budowę uzyskane zostanie na przełomie 2019 i 2020 r., a prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale 2020 r.
Przeczytaj także: Wkrótce ruszy budowa wiaduktu kolejowego w Wielkopolsce
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.