Jedną z kluczowych inwestycji realizowanych w chwili obecnej w południowej części kraju jest budowa drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień–Rabka Zdrój. Prace rozpoczęły się w 2016 r., jak przebiegają?
Fot. Łukasz Madej/inzynieria.com
Inwestycja jest podzielona na trzy odcinki, realizowane w ramach trzech odrębnych kontraktów: Lubień–Naprawa (7,6 km); Naprawa–Skomielna Biała (wraz z tunelem; 3 km); Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km). Na wszystkich odcinkach trwają roboty budowlane: wykopy, zabezpieczanie skarp, wywóz urobku, budowa mostów, wiaduktów i estakad oraz tunelu.
Przeczytaj również: "Zakopianka. Byliśmy na budowie tunelu [relacja]"
Szacuje się, że łączny koszt budowy trasy Lubień–Rabka Zdrój wyniesie 2,1 mld zł. Poza tunelem, który liczył będzie 2,06 km długości (12,3% całej trasy), w ramach realizacji przedsięwzięcia powstanie łącznie 38 obiektów inżynierskich, w tym wiadukt o długości ponad 990 m.
Odcinek Lubień–Naprawa
Zgodnie z planami na odcinku pierwszym (Lubień–Naprawa) powstaną m.in. dwa miejsca obsługi podróżnych: „Lubień” i „Krzeczów” oraz 10 obiektów inżynierskich. Planowany termin zakończenia kontraktu i oddanie drogi do użytkowania to grudzień 2018 r.
Odcinek tunelowy: Naprawa–Skomielna Biała
Kluczowym elementem realizacji tego zadania jest budowa tunelu drogowego liczącego 2,06 km długości wraz z przejściami awaryjnymi między komorami oraz pełną infrastrukturą i wyposażeniem technicznym.
Zgodnie z informacjami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na dzień 5 czerwca 2017 r., wykonawca prac – włoska firma Astaldi – wykonała już 110 m nitki prawego tunelu wraz zobudową tymczasową. W przypadku drugiej nitki wydrążono już 55 m.
Prace na budowie tunelu w Naprawie trwają całą dobę. Planowany termin zakończenia tej części inwestycji to lipiec 2021 r.
Skomielna Biała–Chabówka
W ramach realizacji drogi ekspresowej S7 na odcinku Skomielna Biała–Chabówka powstaną m.in. dwa węzły drogowe (Skomielna Biała oraz Zabornia), obwód utrzymania drogi ekspresowej, 17 obiektów inżynierskich. Najdłuższym z nich będzie wiadukt liczący 992 m. Planowany termin zakończenia kontraktu i oddanie drogi do użytkowania to wrzesień 2018 r.
Zobacz także: "Tunel na Zakopiance. Aż 60 tys. ciężarówek urobku"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.