• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Już 66 tys. m3 betonu na budowie szpitala w Krakowie

Najbardziej zaawansowane prace toczą się przy najwyższych, 8-kondygnacyjnych budynkach


Opublikowano: 14-02-2017 Źródło: Inzynieria.com

W Krakowie-Prokocimiu trwa budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Inwestycję rozpoczęto dwa lata temu, do tej pory wykorzystano 66 tys. m3 betonu.


W Krakowie trwa budowa siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Fot. Warbud S.A. W Krakowie trwa budowa siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Fot. Warbud S.A.

- Konstrukcje wszystkich budynków przyszłego kampusu medycznego są już doskonale widoczne z powierzchni. Większość obiektów ma status stanu surowego otwartego - opowiada Tomasz Blecharski, dyrektor kontraktu.

Jak z Paryża do Monachium

Inwestycję, w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wykonują Dyrekcja Budownictwa Medycznego oraz Region Południe Warbud S.A. Przy realizacji konstrukcji pracowało jednocześnie ponad 400 osób, do tego dziewięć żurawi wieżowych. W obiekt wprowadzona zostanie 10-kilometrowa sieć wodno-kanalizacyjna i aż 840-kilometrowa trasa kabli niskiego napięcia. - A to długość porównywalna z tą, jaka dzieli Paryż i Monachium - przypomina Blecharski.

Wrażenie robią także inne liczby: kampus będzie miał 494 986m³ kubatury i 152 766 m² powierzchni całkowitej, znajdą się w nim m.in. 24 sale operacyjne, zamontowanych zostanie 1500 okien, 5000 drzwi i 37 wind. Moc przyłączeniowa obiektu do sieci elektroenergetycznej to 2x7,9 MW. Szpital wyposażony zostanie w cztery niezależne źródła prądu, każde o mocy 800 kW.

Fot. Warbud S.A. Fot. Warbud S.A.

Silne nachylenie

Ekipy na plac budowy wkroczyły w lutym 2015 r. W pół roku powstał garaż wielopoziomowy na 732 aut, a rok później rozpoczęto roboty ziemne i wykonanie konstrukcji głównego budynku szpitala. - Mimo silnego nachylenia terenu i ograniczonej pracy żurawi, które to warunki wymusiły wykonywanie budynków w kolejności od najniżej posadowionych, w niespełna 12 miesięcy ukończymy wszystkie prace konstrukcyjne, w pełni realizując założenia projektowe - wyjaśnia dyrektor.

Obecnie najbardziej zaawansowane prace toczą się przy najwyższych, 8-kondygnacyjnych budynkach, gdzie powstaną oddziały łóżkowe szpitala (G, H, I). - Na dwóch poziomach ukończono prace murarskie, trwa montaż ślusarki okiennej, w szczytowej partii segmentu (G) układana jest izolacja termiczna dachu. Obiekty połączono łącznikami. Do kwietnia zakończymy prace konstrukcyjne wszystkich budynków, zaś do końca tego roku planujemy wykonanie ścian oporowych, skarp, a także finalnej makroniwelacji terenu. Obiekty wyposażone zostaną w sieci i przyłącza energetyczne. Pojawią się elewacje i dachy. Rozpocznie się montaż drzwi, okien i dźwigów osobowych. Na zaawansowanym etapie będą już prace wykończeniowe i instalacyjne - mówi dyrektor.

Fot. Warbud S.A. Fot. Warbud S.A.

Z kolei w 2018 r. ma rozpocząć się procedura odbiorowa. - Najpierw jednak sfinalizować musimy wszelkie roboty sieciowe, tynkarskie, a także montaż wyposażenia, wraz z uruchomieniem wielkogabarytowego sprzętu medycznego. W 2018 r. czeka nas również realizacja zewnętrznego i wewnętrznego systemu informacji wizualnej oraz nawierzchnie drogowe, elementy małej architektury i infrastruktura zieleni - twierdzi Blecharski.

- Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi 1 230 060 tys. zł - czytamy na oficjalnej stronie www.nssu.cm.uj.edu.pl.

Przeczytaj także. Bielsko-Biała: szpital wojewódzki ma swoją elektrownię fotowoltaiczną

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!