Ustalono, że spółka PKP nadal będzie zarządać infrastrukturą torowo-peronową, natomiast w gestii miasta znajdą się budynki dworca oraz tereny przyległe.

 

- Dzisiejsze porozumienie jest historyczną chwilą dla Zakopanego i całego regionu. Pozwala na realizację strategicznej inwestycji, jaką jest centrum komunikacyjne integrujące wszystkie środki komunikacji - mówi, cytowany w komunikacie, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.

 

Centrum komunikacyjne będzie oznaczać, że turysta lub mieszkaniec po wyjściu z pociągu od razu w wygodny sposób będzie mógł przesiąść się na autobusową komunikację lokalną lub dalekobieżną. Na terenie centrum znajdzie się też parking typu „park&ride” z 200 miejscami dla samochodów. 

Remont dworca kolejowego w Zakopanem

W związku z tym, że niemal 120-letni zakopiański dworzec to obiekt zabytkowy, zachowany zostanie układ pomieszczeń oraz architektoniczne detale. Prace obejmą dwa budynki - główny, w którym obecnie mieszczą się kasy PKP, oraz sąsiedni.

W głównym wyremontowane zostanie pierwsze piętro oraz poddasze - znajdzie się tu mediateka, czyli nowoczesna biblioteka z wygodnymi miejscami do pracy indywidualnej (tzw. strefa ciszy), stanowiska komputerowe oraz miejsce spotkań. Na parterze sąsiedniego budynku powstanie informacja turystyczna, a w podziemiu – klub muzyczny. Pierwsze piętro i poddasze ma zagospodarować Zakopiańskie Centrum Kultury.

Umowę z wykonawcą remontu władze Zakopanego chcą podpisać jeszcze w tym roku. Roboty mają potrwać do 2020 r.

Powstaje także Zakopianka

Dodajmy, że wygodniejsza będzie także samochodowa i autobusowa podróż do Zakopanego, bo właśnie trwa budowa niemal 17-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka, czyli  tzw. Zakopianki.

Inwestycję podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km). Częścią tego drugiego fragmentu będzie drążony właśnie tunel pod masywem Mały Luboń - w poniedziałek rozpoczęły się prace od strony portalu południowego.


W każdej z dwóch nitek tunelu (będą miały po ponad 2 km) ruch będzie odbywał się w jednym kierunku. Drążenie ma potrwać do końca 2019 r., a tunelem powinniśmy pojechać w Sylwestra 2020 r.

Zobacz także: trwa remont Wielkiej Krokwi [zdjęcia]