Tunel powstaje w ramach budowy niemal 17-kilometrowego fragmentu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień-Chabówka. Inwestycję podzielono na trzy odcinki: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (właśnie wraz z tunelem; 3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km).


Budowniczowie tunelu muszą przebijać się pod masywem górskim Mały Luboń (naprzemianlegle ułożone warstwy skał osadowych). Do drążenia głównie wykorzystywane są koparki z zainstalowanymi młotami, ale jeśli jest to niewystarczające, w użyciu są materiały wybuchowe. To postępowanie charakterystyczne dla metody ADECO RS, po raz pierwszy stosowanej w Polsce.

- Prowadzone dotychczas prace dowodzą, że ze względu na nieregularną strukturę geologiczną Małego Lubonia, wykonanie tunelu inną metodą byłoby bardzo trudne, a być może niemożliwe w tak krótkim czasie - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy, firmy Astaldi S.p.A.


W poniedziałek budowę odwiedzili premier Beata Szydło i Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. - Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się dobrym dojazdem do Zakopanego - powiedziała premier Szydło.


W każdej z dwóch nitek tunelu na Zakopiance ruch będzie odbywał się w jednym kierunku. Drążenie ma potrwać do końca 2019 r., a tunelem powinniśmy pojechać w Sylwestra 2020 r.

Co jeszcze wybudują na Zakopiance?

Dodajmy, że na wspomnianej 17-kilometrowej trasie powstanie łącznie 38 obiektów mostowych. 10 z nich to przeprawy nad ciekami wodnymi. Najdłuższy z wiaduktów będzie miał 992 m długości. Zaplanowano też m.in. budowę dwóch węzłów drogowych: Skomielna i Zabornia.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY - TUNEL ZAKOPIANKA