Zaprojektowanie budynku to dla architekta spore wyzwanie. Musi wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne i funkcjonalne obiektu, ale też wpasować budowlę w istniejącą już, najczęściej zabudowaną, przestrzeń. Zdarza się jednak, że w doborze stylu architektonicznego i rozwiązań formalnych ma większą swobodę. Jej efekty bywają… zaskakujące. Oto 10 obiektów, których osobliwe kształty sprawiły, że stały się celem turystów z całego świata.
Budynki o nietypowych kształtach - siedziba The Longaberger Company. Fot. haRee / Flickr.com
Tańczący Dom (Dancing House) – Praga, Czechy
Znajdujący się w praskiej dzielnicy Nové Mĕsto biurowiec został zaprojektowany przez dwóch architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry'ego w latach 90. XX wieku. Swoim kształtem przypomina sylwetki tańczącej pary (stąd też jego nazwa), którą Czesi lubią kojarzyć z Fredem Astairem i Ginger Roogers – popularnymi w połowie ubiegłego wieku amerykańskimi tancerzami (w obiegu funkcjonuje zresztą także nazwa Ginger & Fred House). Obiekt reprezentuje styl dekonstruktywistyczny.
Kamienny Dom (Stone House) – Guismare, Portugalia
Kamienny Dom, znany jako Stone House lub Stone Castle, to dom powstały na fundamentach czterech, wielkich głazów. Znajduje się pomiędzy Celorico de Basto i Fafe w północnej Portugalii. Zbudował go pewien portugalski inżynier, który planował w swojej rezydencji zamieszkać. Ogromne zainteresowanie budynkiem i ciągły przypływ turystów zmusiły go jednak do przeprowadzki. Aktualnie Stone House to muzeum relikwii i fotografii opowiadających historię domu.
Waldspirale – Darmstadt, Niemcy
Ten kolorowy budynek to tak naprawdę blok mieszkalny, w którym znajduje się 105 mieszkań, kawiarnia, bar, kiosk, a także podziemny parking, sztuczny zbiornik wodny i plac zabaw dla dzieci. Położony w niemieckim Darmstadt obiekt ma 12 pięter, kształt litery U i formę wznoszącej się rampy. Każde z ponad 1000 okien Waldspirale ma inny kształt i rozmiar. Podobna różnorodność występuje w przypadku klamek drzwi i innych elementów architektury, np. na liniach narożników czy pokrycia ścian budynku (część jest pomalowana farbą, część pokryta płytkami ceramicznymi). Na dachu bloku i w jego wnękach rosną z kolei drzewa.
Biblioteka publiczna w Kansas City (USA)
Sam budynek miejskiej biblioteki w Kansas City powstał już w 1906 r. Przez lata mieściła się tam jednak siedziba banku. Wraz ze zmianą „klientów” gmachu, zmodernizowana została także elewacja budynku. W 2003 r. powstały 7-metrowe grzbiety książek, prezentujące tytuły dzieł wybranych przez samych mieszkańców miasta. Są wśród nich m.in. "Romeo i Julia" Szekspira, "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, "Paragraf 22" Josepha Hellera oraz "Państwo" Platona.
Bibliotheca Alexandrina (Aleksandria, Egipt)
Powstałe w 2002 r. centrum kulturalne Aleksandrii zostało zbudowane dla upamiętnienia starożytnej biblioteki, która spłonęła tam w I w. p.n.e. Nowa biblioteka zajmuje powierzchnię 70 tys. m², ma 11 pięter, które obsługuje 17 szybkobieżnych wind, i przechylony, wysoki na 32 m dach o średnicy 16 m. Kształtem obiekt przypomina ścięty cylinder, we wnętrzu którego znajduje się wielka, otwarta czytelnia. Gmach ma także imponujących rozmiarów podziemie – na czterech jego poziomach znajduje się magazyn z ośmioma milionami woluminów.
Cubic Houses (Rotterdam, Holandia)
Ideą tego niezwykłego projektu holenderskiego architekta Pieta Bloma było stworzenie „domowego lasu”. Każdy pojedynczy budynek, przechylony w swojej podstawie o 45 stopni i spoczywający na półce o sześciu bokach, symbolizuje drzewo, a wszystkie razem – las, który ma być miejską oazą zieleni dla mieszkańców Rotterdamu, gdzie powstały kubiczne budynki. Mieszkania, choć z zewnątrz wyglądają na niewielkie, w środku zaprojektowane są według najnowocześniejszych standardów optymalizacji przestrzeni. Budynki są zajmowane tłumnie przez gości znajdującego się tam hostelu, a jedna „kostka” jest stale otwarta dla turystów.
Siedziba The Longaberger Company – Newark, USA
Ten piękny w swojej prostocie budynek był do niedawna siedzibą amerykańskiej firmy The Longaberger Company, produkującej – nie będzie to zaskoczeniem – ręcznie wykonywane drewniane kosze. Budowa obiektu pochłonęła blisko 30 mln USD. Niestety, od lutego 2016 r. budynek nie jest już przez firmę użytkowany.
Aoyama Technical School (Tokio, Japonia)
Ten przedziwny twór architektoniczny, przypominający pozostawioną na placu budowy maszynę (lub – zdaniem niektórych – wielkiego robota), to siedziba szkoły technicznej, zaprojektowana przez uznanego architekta Makoto Sei Watanabe. Pomysł na taki kształt obiektu wziął się z buntu – Watanabe uważał, że architektura budynków w Tokio zmierza w złym kierunku, a w mieście rządzi pod tym względem chaos. Swoją budowlę stworzył więc z przypadkowo połączonych elementów. Całość nie tylko wpisała się w zabudowę Tokio, ale i idealnie wpasowała się w założenia technicznej placówki.
Atomium – Bruksela, Belgia
Zbudowany w latach 50. XX wieku z okazji Wystawy Światowej w Brukseli obiekt to w rzeczywistości powiększony o – bagatela – 165 mld razy model kryształu żelaza. Jego pomysłodawcą jest belgijski inżynier André Waterkeyn. Budowla ma 103 m wysokości, waży 2,4 ton i składa się z dziewięciu kul o średnicy 18 m, symbolizujących atomy. Połączone są one ze sobą rurami, we wnętrzu których znajdują się ruchome schody. Tylko pięć kul dostępnych jest dla turystów (można w nich podziwiać dzieła sztuki), pozostałe ze względów bezpieczeństwa są zamknięte. Do najwyższej prowadzi winda, a z jej wnętrza można podziwiać panoramę Brukseli. Atomium miał w latach 50. symbolizować postęp techniki, ale i dziś robi ogromne wrażenie i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Belgii.
Krzywy Domek – Sopot, Polska
W zestawieniu najdziwniejszych, a zarazem najoryginalniejszych kształtów budynków nie mogło zabraknąć sopockiej atrakcji turystycznej. Słynny Krzywy Domek został zaprojektowany przez grupę architektów pod przewodnictwem Szczepana Szotynskiego i Leszka Zaleskiego, którzy zainspirowali się rysunkami Jana Szancera, uznanego ilustratora książek dla dzieci. Budynek jest siedzibą regionalnych oddziałów radiostacji Grupy RMF, a także Centrum Handlowego „Rezydent”.
Zobacz także: Najpiękniejsze na świecie ścieżki w koronach drzew
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.