Do października br. ma potrwać budowa centrum badawczego GEO-3EM Energia, Ekologia, Edukacja Politechniki Wrocławskiej (PWr). Odbyła się już tradycyjna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to 100 mln zł.

Cały gmach będzie w zasadzie olbrzymim laboratorium badawczym, a opracowywane tutaj technologie trafią bezpośrednio do biznesu. Dlatego właśnie liczymy na współpracę z przemysłem – mówi, cytowany w komunikacie, prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Centrum badawcze powstaje przy ul. Na Grobli, obok m.in. stacji kolei linowej „Polinka”. Obiekt będzie miał ponad 4,5 tys. m2 powierzchni. Zaplanowano w nim 12 laboratoriów, z których będą korzystać naukowcy z wydziałów PWr: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Chemicznego, Elektroniki, Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii oraz Mechanicznego.
Laboratoria zostały powiązane bezpośrednio z wydziałami, ale są one absolutnie otwarte na wszystkie jednostki Politechniki Wrocławskiej, a co więcej, także na potrzeby całego środowiska akademickiego. Ogólnie rzecz ujmując, będą w nich prowadzone badania w skali nano, mikro oraz makro. Przygotowując całą inwestycję konsultowaliśmy się z firmami działającymi na Dolnym Śląsku. Oczywiście mowa tu m.in. o KGHM, ale także o wielu innych, bardzo poważnych przedsiębiorstwach, z którymi już rozpoczęliśmy działania – dodaje prof. Zbigniew Sroka z Wydziału Mechanicznego, senior budowy.
Fot. Politechnika Wrocławska
Na realizację inwestycji uczelnia otrzymała 70 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku powstanie centrum badań energii przyjaznej środowisku

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.