Podobnie jak w przypadku wielu materiałów budowlanych, tak i w przypadku śrub wyznaczone zostały normy, którym muszą one odpowiadać. Ma to zagwarantować odpowiednią jakość produktów, ich standaryzację, a także zapewnić bezpieczeństwo korzystania z nich. Jakie są główne normy dotyczące śrub i czym jest ich konwersja?
Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi. Fot. stalmut.pl
Jakie normy dotyczące śrub obowiązują w Polsce?
Materiały, które sprzedawane są w Polsce, muszą być dostosowane do norm wyznaczonych przez polskie prawo (w przypadku materiałów budowlanych dokumentami regulującymi te kwestie w większości przypadków są: ustawa Prawo budowlane i rozporządzenia odpowiednich ministrów i instytucji, jak np. PKN, czyli Polski Komitet Normalizacyjny). Materiały te mogą odpowiadać również normom zagranicznym, które są przez polskie prawo honorowane.
Jeżeli chodzi o śruby, to w Polsce honorowane są trzy rodzaje norm:
polskie normy – są to normy o zasięgu krajowym, czyli obwiązujące jedynie na terenie naszego kraju. Normy te ustanawia Polski Komitet Normalizacyjny, normy te oznaczone są skrótem PN;
normy międzynarodowe – są to normy oznaczane jako ISO z wartością cyfrową. Normy ISO honorowane są w większości krajów na świecie. Normy te opracowywane są przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną;
normy niemieckie – normy te mają oznaczenie DIN, opracowywane są przez Niemiecki Instytut Normalizacji. Teoretycznie normy te mają zasięg krajowy, podobnie jak normy polskie, jednak z uwagi na ich popularność honorowane są również naszym kraju.
Czym jest konwersja norm dotyczących śrub?
Normy dotyczące śrub mogą być różnie oznaczone w sklepach stacjonarnych czy internetowych, a jeszcze inne oznaczenie może nam podać osoba, która zleciła nam zakup śrub (np. osoba dokonująca napraw w naszym domu) i wtedy powstaje kłopot – czy śruba, którą chcemy kupić, faktycznie odpowiada normom, które zostały wskazane przez osobę zlecającą zakup. W takiej sytuacji pomocna okazuje się konwersja norm, czyli zamiana jednej normy na drugą. Na stronach internetowych można znaleźć tabele, w których rozpisana jest konwersja norm.
Można też skorzystać z prostszego rozwiązania – „udać się” na zakupy do sklepu stalmut.pl, w którym przy każdym modelu śruby podane są trzy wartości wyżej opisanych norm obowiązujących i honorowanych w naszym kraju. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Śruba DIN 931 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć".
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.