Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), poinformował, że 26 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt specustawy o CPK.
Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Fot. Skycolors/Shutterstock
Regulacje mają pozwolić na budowę i eksploatację rentownego, innowacyjnego węzła transportowego, który (...) uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata, a ponadto wpłynąć na powstanie nowoczesnego systemu transportu kolejowego, który będzie stanowić atrakcyjną alternatywę dla transportu drogowego. W ten sposób aglomeracje położone w bezpośrednim sąsiedztwie nowego lotniska w Baranowie (woj. mazowieckie) mają mieć zapewniony rozwój oraz możliwość trwałej integracji.
Przepisy specustawy określają m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości – co w ostatnim czasie jest najbardziej palącą kwestią.
Oprócz tego regulacje mają opisywać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycję.
CPK, który według planów powstanie w Baranowie, ma być węzłem komunikacyjnym łączącym transport lotniczy z kolejowym. Celem jego budowy jest odciążenie warszawskiego lotniska na Okęciu (które wkrótce osiągnie maksimum swojej przepustowości), a docelowo przejęcie odbywającego się tam ruchu cywilnego. Docelowo CPK ma obsługiwać nawet około 100 mln pasażerów rocznie i być jednym z największych lotniczych portów przesiadkowych w Europie.
Planowany termin uruchomienia portu to połowa 2027 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 35 mld zł.
Przeczytaj także: Ustawa dot. wsparcia budownictwa drewnianego jesienią 2018 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.