Blisko 2000 osób zginęło, a około 5 tys. uznano za zaginione w wyniku trzęsienia ziemi i następującego po nim tsunami, które miały miejsce w Indonezji w piątek, 28 września br. Wstrząs o magnitudzie 7,5 najbardziej odczuli mieszkańcy Palu na wyspie Celebes oraz miast Donggali, Sigi i Boutong. We wtorek, 2 października, rano doszło do kolejnego wstrząsu.
Trzęsienie ziemi w Indonezji miało miejsce w piątek, 28.09.2018 r. Fot. ilustr. Smallcreativ / Shutterstock
Epicentrum drugiego wstrząsu znajdowało się 250 km od miasta Ende na wyspie Flores. Jego siła to 5,9. Zdaniem służb geologicznych na razie nie ma zagrożenia kolejnym tsunami.
Według ostrożnych szacunków zniszczenia mogą rozciągać się na obszarze nawet do 300 km na północ od Palu (wzdłuż linii brzegowej). Na terenie tym mieszka ponad 300 tys. osób.
Władze Palu, w którym śmierć poniosło najwięcej osób, zorganizowały masowy grób dla ofiar. Służby szukają także schronienia dla mieszkańców pozbawionych domów. Szacuje się, że wskutek wstrząsu i sześciometrowych fal, jakie przyniósł, zniszczeniu uległo co najmniej 1700 budynków mieszkalnych. Natychmiastowej pomocy humanitarnej wymaga prawie 200 tys. osób. W mieście brakuje wody pitnej, żywności i paliwa, a dostarczenie niezbędnych produktów utrudniają zniszczone szlaki komunikacyjne.
Palu to położone na wyspie Celebes (Archipelag Malajski, Wielkie Wyspy Sundajskie), jednej z największych wysp świata, miasto, zamieszkane przez ponad 350 tys. osób.
Przeczytaj także: Trzęsienie ziemi w Japonii
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.