Materiały budowlane a parametry techniczne

Decydując się na rozpoczęcie budowy domu, większość osób próbuje znaleźć oszczędności w materiałach budowlanych co jest niełatwym zadaniem, gdyż hurtowni i sklepów oferujących materiały konieczne do rozpoczęcia i późniejszego wykończenia budowanego obiektu, na rynku polskim w czasach obecnych jest ogromna ilość. Z tego powodu znalezienie potrzebnych, a jednocześnie odpowiednich i niedrogich produktów może zająć nabywcom sporo czasu. Często również, pomimo niższej ceny, oferowany produkt nie przypadnie nam do gustu bądź będzie odradzany przez doświadczonego fachowca, jako nienadający się zastosowania w realiach aktualnie prowadzonej budowy. Nie zawsze więc cena równoznaczna jest z oszczędnością, jak również oszczędność na cenie czasami bywa nieopłacalna.

Większość firm budowlanych, w czasach obecnych stawia na rozwiązania ekologiczne – jest to ze wszech miar godne naśladowania, ponieważ dbając o środowisko stwarzamy sobie możliwość lepszego i zdrowszego życia, a także takim działaniem pomagamy w regeneracji najbliższego otoczenia. W zgodzie z tą ideą, wybierając produkty budowlane, należy kierować się nie tylko trendami mody, ale również materiałami wykonanymi z naturalnych składników, które dobrze wkomponują się w otoczenie i mu nie zaszkodzą.

Ważne prace budowlane – ocieplenie budynku

Po zakończeniu pewnego etapu budowy, ważną sprawą jest zajęcie się ociepleniem ścian, stropów i podłóg, szczególnie gdy dom znajduje się na otwartej przestrzeni, bez naturalnej osłony lasów czy stojących obok innych budynków, a także wtedy, gdy obiekt budowany jest bezpośrednio na gruncie, bez podpiwniczenia.

Najbardziej narażone na wychłodzenie są podłogi, więc bardzo ważną sprawą jest położenie pod jej powierzchnią odpowiedniej warstwy izolacyjnej, na tyle skutecznej, by zniwelować zimno bijące spod podłogi. Równie ważne jest ocieplenie ścian oraz poddaszy, które najczęściej wykonuje się z wełny mineralnej, pianki PUR lub styropianu. Materiały te jednak nie nadają się na warstwę termoizolacyjną pod podłogi, ponieważ mają dość niską wytrzymałość na ściskanie, więc w pewnych strategicznych miejscach trzeba zastosować inny, bardziej odporny na różne czynniki materiał izolacyjny.

Jednym z takich produktów, spełniających warunki izolacyjne, termiczne oraz co najważniejsze – ekologiczne, jest keramzyt.

Czym jest keramzyt?

Zanim zaczniemy kłaść keramzyt, zastanówmy się najpierw, czym jest ten produkt i jakie ma właściwości.

Otóż kruszywo keramzytowe to bardzo lekkie kruszywo budowlane, wypalane z dość powszechnie występującej gliny ilastej, mającej dobre właściwości plastyczne.

Z tego też względu kruszywo keramzytowe znakomicie nadaje się do izolacji ścian piwnicznych osadzonych poniżej gruntu oraz jako izolator podłóg budowanych bezpośrednio na gruntach.

Proces produkcji keramzytu rozpoczyna się rozdrobnieniem glinianych bloków, które trafiają do pieców obrotowych. Materiał jest wypalany w 1150 stopniach Celsjusza, a pod wpływem wysokiej temperatury i specyficznych warunków przybiera kształt bryłek o zróżnicowanej średnicy ziaren, tak zwanej frakcji. Bryły keramzytowe są wewnątrz porowate, natomiast warstwa wierzchnia to twarda ceramiczna skorupa.

Po skończonym procesie wypalania następuje sortowanie bryłek keramzytu, które – w zależności od wielkości – zostają określone jako frakcja:

  • 0–4 mm – 425–575 kg/m³
  • 2–4 mm – 332–449 kg/m³
  • 4–8 mm – 280–380 kg/m³
  • 4–10 mm – 270–370 kg/m³
  • 8–20 mm – 230–310 kg/m³
  • 10–20 mm – 230–310 kg/m³

Właściwości i zastosowanie keramzytu

Powstałe kruszywo jest świetnym izolatorem termicznym, niepalnym, odpornym na wiele czynników, takich jak grzyby czy pleśnie, i jest chemicznie obojętne.

Keramzyt, jak mało który materiał izolacyjny, może być układany bezpośrednio na gruncie. Na oczyszczonym z warstwy ziemi obszarze, należy wysypać kruszywo keramzytowe o odpowiedniej frakcji, na wysokość około 20 lub 30 centymetrów, a następnie dokładnie ubić zagęszczarką. Dzięki temu zabiegowi keramzyt zmniejszy swoją objętość, stając się twardym i stabilnym podłożem. Jeżeli teren obfituje w wilgoć, operację można powtórzyć, a następnie całą powierzchnię utwardzonego keramzytu przykryć folią izolacyjną oraz uzupełnić wylewką betonową będącą podstawą do ułożenia podłogi.

Wykorzystanie keramzytu jako warstwy izolacyjnej pozwala zaoszczędzić na betonie – w tradycyjnej budowie podłóg kładzie się przynajmniej dwie warstwy betonu, natomiast przy zastosowanym izolatorze z keramzytu jedna warstwa jest zupełnie wystarczająca.

Kruszywo keramzytowe może być ułożone luzem na całej powierzchni, a następnie zagęszczone zagęszczarką lub ułożone razem z opakowaniami foliowymi, w których jest sprzedawane. Taka forma z kolei pozwoli zaoszczędzić jedną warstwę folii, koniecznej jako dodatkowa izolacja.

Izolacja piwnic z wykorzystaniem keramzytu

Przy izolowaniu ścian piwnicznych, znajdujących się poniżej gruntu, keramzyt jest jednym z polecanych izolatorów. Aby dobrze zabezpieczyć podpiwniczenia, należy założyć pomiędzy wykopem a murem specjalną tkaninę i wypełnić ją kruszywem keramzytowym. Dzięki swoim właściwościom nie tylko zaizoluje ściany od wilgoci, ale również zabezpieczy je przed korzeniami roślin oraz murszeniem tynku. Porowatość bryłek keramzytowych pozwoli na odprowadzanie wody w niższe rejony wykopu, a stamtąd zostanie przetransportowana rurami do studni kanalizacyjnej lub rowu melioracyjnego.

Takie działanie pozwoli na utrzymanie niskiego stopnia wilgotności piwnic, a przy okazji także ścian elewacyjnych domu.

Kruszywo keramzytowe to idealny izolator termiczny jest bardzo trwały, wydajny oraz znakomicie sprawdza się na każdej budowie.

Artykuł powstał przy pomocy producenta materiałów budowlanych, m.in. bloczków i pustaków keramzytowych, firmy Uciechowski.