• ArcelorMittal tymczasowo wygasza pracę pieca i stalowni w Krakowie
  • Głównym powodem decyzji firmy są wysokie ceny produkcji
  • Zdaniem prezesa ArcelotMittal, Geerta Verbeecka, problemem jest także import stali z krajów spoza UE

Z ciężkim sercem podjęliśmy trudną decyzję o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej krakowskiego oddziału. Naszą pozycję konkurencyjną podważają koszty uprawnień do emisji CO₂, które są obciążeniem tylko dla producentów z Unii Europejskiej. Obserwujemy też bardzo wysoki wzrost importu z krajów WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw – red.), i to w chwili, gdy popyt na stal spada w wyniku pogorszenia się warunków rynkowych. Do tego koszty energii w Polsce należą do najwyższych w Europie. Jesteśmy producentem stali i chcemy móc ją nadal wytwarzać również tu, w Krakowie. Mamy nadzieję, że warunki rynkowe się poprawią, a równe zasady konkurencyjności zostaną przywrócone, bo wtedy będziemy mogli wznowić pracę naszych instalacji – powiedział Geert Verbeeck, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Jak podaje spółka, decyzja została poprzedzona gruntowną analizą rynku, która potwierdziła nie tylko osłabienie popytu na stal, ale także wzrost cen uprawnień do emisji CO₂, wysoki poziom importu z krajów spoza UE oraz wysokie koszty produkcji.

Zdaniem ArcelorMittal, przemysł stalowy charakteryzuje obecnie nadwyżka mocy produkcyjnej, co skutkuje m.in. niedopasowaniem środków ochrony unijnego rynku przed importem do rzeczywistych potrzeb hutnictwa. Ponadto konkurenci europejskich producentów stali nie są obciążani dodatkowymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, które już dziś przekraczają 25 EUR/tonę (wzrost o około 230% względem początku ub.r.). Skala importu stali jest ogromna – tylko w 2018 r. import wyrobów gorącowalcowanych z krajów WNP wzrósł o 500 tys. ton r/r.

Decyzja o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej w Krakowie to również pokłosie wysokich cen energii, które w Polsce są prawie o połowę wyższe niż np. w Niemczech. ArcelorMittal Poland jest przedsiębiorstwem energochłonnym, dlatego taka różnica w cenie w znaczący sposób odbija się na kosztach jego produkcji. Ponadto huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane od dawna rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE. Ta kwestia jest przedmiotem dyskusji przedstawicieli energochłonnych gałęzi przemysłu z polskim rządem – podano w komunikacie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce i największym producentem koksu w Europie. Posiada sześć oddziałów zlokalizowanych w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Zakład firmy w Krakowie (dzielnica Nowa Huta) jest drugim pod względem wielkości produkcji stali w kraju.

Przeczytaj także: Remont wielkiego pieca w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal