Zarządzanie deszczówką to obecnie bardzo nośny temat – w wyniku postępujących zmian klimatu miasta muszą radzić sobie z konsekwencjami coraz częściej występujących deszczy nawalnych. Jednym z wydarzeń poświęconych problematyce wód opadowych jest konferencja Stormwater Poland, która ostatnio odbyła się w Gdańsku.
Peter Henley, Water Research Centre. Fot. inzynieria.com
Jesteśmy głęboko przekonani, że najważniejszym wyzwaniem staje się zarządzanie systemami wód opadowych. Docierają do nas sygnały, że władze samorządowe w wielu miejscach w Polsce widzą pilną potrzebę wdrożenia realnego, systemowego zarządzania deszczówką w miejsce praktykowanej eksploatacji awaryjnej – podkreślają Organizatorzy, czyli RETENCJA.PL.
W trakcie konferencji zaproszeni prelegenci wystąpili w ramach pięciu sesji. Pierwsza z nich dotyczyła wód opadowych w zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej. Rozmawiano o zarządzaniu wodą deszczową w Wielkiej Brytanii, o retencji jako zagadnieniu planistycznym czy bezpieczeństwie powodziowym w systemie planowania przestrzennego. Omówiono też zieloną retencję Gdańska (temat zaprezentował Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta Gdańska) oraz działania retencyjne Lasów Państwowych.
W kolejnej sesji poświęcono czas standardom utrzymania i wyposażenia systemów odwodnienia – dyskusję poparto licznymi przykładami, m.in. o bydgoskich standardach opowiedział Stanisław Drzewiecki z MWiK z Bydgoszczy. Sesja III zatytułowana została Going digital – proces wdrażania cyfrowego zarządzania deszczówką – w jej trakcie zaprezentowano m.in. tworzenie cyfrowego bliźniaka zlewni rzecznej oraz przedyskutowano problemy digitalizacji danych o opadach, jak również wątek skutecznego odwadniania powierzchni utwardzonych.
Możemy mówić o zrównoważonym zarządzaniu dopiero wówczas, gdy wykorzystuje ono potencjał zielono-niebieskich rozwiązań infrastrukturalnych oraz gdy jego strategiczne priorytety wpisują się w wizję i plany urbanistów, kreujących oblicze naszych miast – wyjaśnił dr hab. inż. Paweł Licznar, Przewodniczący Komitetu Naukowego Stormwater Poland.
Kolejnego dnia rozmowy toczyły się na temat mechanizmów finansowania zarządzania wodami opadowymi. Przedstawiono m.in. sposoby prognozowania kosztów eksploatacji systemów odwodnienia oraz szacunkowe wyceny ich kosztów przy przejmowaniu istniejącego majątku. Dyskusja objęła możliwe do wdrożenia w polskich warunkach mechanizmy stabilnego finansowania systemów odwodnienia. Ostatnia sesja dotyczyła wód deszczowych jako wyzwania managerskiego.
Trzeciego dnia konferencji uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach. Przygotowano trzy propozycje tematyczne: Skuteczne zarządzanie projektami retencyjnymi, Mapa drogowa finansowania zarzadzania wodami opadowymi i roztopowymi, Od idei do detalu. Meandry prawne, administracyjne, infrastrukturalne i jakościowe małej i dużej retencji w przestrzeni publicznej, a także wizytę studyjną pod hasłem Zarządzanie wodą opadową – jak to robią w Gdańsku? oraz zajęcia terenowe: Jak wykorzystać wody opadowe, czyli zielono-niebieska infrastruktura w praktyce.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal inzynieria.com.
Przeczytaj także: Niemcy będą badać deszcze nawalne dzięki testom w skali 1:1
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.