Po przeanalizowaniu zgromadzonej dokumentacji, w tym uwag, które napłynęły w trakcie konsultacji społecznych, wezwaliśmy inwestora, czyli Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, do uzupełnienia informacji zawartych w raporcie oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia – podała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Uzupełnienie obejmować ma szczególnie wyjaśnienia informacji związanych z rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi budowy samego obiektu i jego funkcjonowania, sposobu wykonania prac budowlanych. Inwestor został także wezwany do uzupełnienia informacji dotyczącej sposobu oddziaływania na środowisko, w tym obszaru chronionego przede wszystkim, na ptaki będące przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000, a także do wyjaśnienia informacji dotyczącej działań minimalizujących oddziaływanie na środowisko inwestycji.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną ma umożliwić wpływanie do elbląskiego portu jednostek o zanurzeniu do 4 m. W ramach tego projektu powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej).

Długość planowanego toru wodnego to ponad 22 km, z czego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, a głębokość toru – do 6,5 m.

Zarząd woj. pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji z uwagi na obawy ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną jako inwestycji istotnej dla rozwoju całego subregionu elbląskiego.

Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej: prezydent podpisał nowelizację specustawy