W miniony piątek w Brukseli doszło do rozmów przedstawicieli polskich władz z urzędnikami Komisji Europejskiej (KE) ws. planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Strona polska usłyszała, że – przynajmniej na razie – nie powinna prowadzić żadnych prac.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną pozwoli o 94 km skrócić drogę wodną z portu w Elblągu do portów trójmiejskich. Źródło: MGMIŻŚ
Komisję Europejską do interwencji ws. przekopu wezwały organizacje ekologiczne, bo Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany są częścią obszaru Natura 2000. W piątek służby KE przypomniały, że w oczekiwaniu na ostateczną decyzję ws. przekopu nie należy podejmować żadnych prac.
Polska nie powinna podejmować żadnych prac w sprawie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele KE nie potwierdzili na piątkowym spotkaniu konieczności realizacji tego projektu – przekazało Polskiej Agencji Prasowej (PAP) źródło unijne.
Co ciekawe, wcześniej dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Michał Kania przekazał, że przedstawiciele KE potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, prosząc o kontynuację rozmów w kwestiach technicznych.
Tymczasem już pod koniec minionego roku na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne prace w ramach budowy kanału żeglugowego.
Przekop Mierzei Wiślanej to jeden ze strategicznych projektów polskiego rządu, w ramach którego na wysokości miejscowości Nowy Świat powstać ma nowy tor wodny o długości 22 km, z tego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, a głębokość toru – do 6,5 m.
Trasę wyznaczono przez Zalew Wiślany oraz rzekę Elbląg. Nowa droga wodna połączy porty Trójmiasta z portem morskim w Elblągu (i skróci podróż między nimi o 94 km). Sam przekop Mierzei Wiślanej zaplanowano na długości około 1,3 km i głębokości 5 m. Realizacja inwestycji pozwoli wpływać do elbląskiego portu jednostkom o zanurzeniu do 4 m. W ramach realizacji tego projektu powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej).
Wszystko ma być gotowe w 2022 r. Koszt realizacji inwestycji, w całości finansowanej z budżetu państwa, to 880 mln zł.
Przeczytaj także: Rosjanie zabierają głos ws. przekopu Mierzei Wiślanej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.