Najszybciej, bo już w najbliższych tygodniach, ruszą prace związane z udrożnieniem dostępu kolejowego do portów w Gdyni i Gdańsku. Mają one potrwać do pierwszej połowy 2018 r. Następnym etapem będzie przebudowa odcinków Kościerzyna-Gdynia, Somonino-Kartuzy i Glincz-Kartuzy na trasie Bydgoszcz-Trójmiasto. W toku prac powstanie alternatywny korytarz dla transportu towarów, który obsługuje gdyński port morski, dobudowane zostaną nowe tory i zelektryfikowany będzie odcinek Maksymilianowo-Gdynia Główna. Obie inwestycje mają usprawnić ruch na liniach korytarza Morze Bałtyckie-Morze Adriatyckie, a także zwiększyć bezpieczeństwo i obsługę towarów. Skorzystają na tym także pasażerowie PKP PLK, którzy jeżdżą po najbardziej obłożonych trasach – czas ich podróży, w zależności od odcinka, skróci się od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.


Porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu zostaną zmodernizowane w ostatnich dwóch latach trwania projektu. Tu przebudowie poddane zostaną m.in. stacja Szczecin Port Centralny, odcinki linii kolejowych powiązanych z tą stacją, stacja Świnoujście oraz grupy terminala kontenerowego Ostrów Grabowski.

Na stacji kolejowej Gdynia Port infrastruktura ma być dostosowana do standardów Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) dla ruchu towarowego. Na tory będą mogły wjechać pociągi cięższe i dłuższe (nawet o długości 740 m). W Gdańsku zamontowanych zostanie natomiast 46 km nowych torów. Modernizacji poddane będą stacje: Gdańsk Port Północny, Gdańsk Kanał Kaszubski, Gdańsk Zaspa Towarowa i Gdańsk Wiślany.

Dzięki wartej blisko 4 mld zł inwestycji PKP PLK, oprócz poprawy dostępu do portów morskich, zwiększy także przepustowość linii i konkurencyjność przewozów towarowych oraz skróci ich czas.

Przeczytaj także: Ponad 16 mld na inwestycje kolejowe. Będą remonty