Fragment S61, który jest przedmiotem kontraktu, jest częścią trasy z Ostrowii Mazowieckiej (woj. mazowieckie) do Szczuczyna (woj. podlaskie) od węzła „Kolno” (z węzłem) do węzła „Stawiski” (bez węzła). W ramach umowy powstaną dwie jezdnie (po dwa pasy ruchu), pas rozdziału, pasy awaryjne, węzeł drogowy „Kolno” oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP).


Dodatkowo wykonawca wyremontuje jezdnię obwodnicy Stawisk (3,06 km) oraz wybuduje dwa odcinki dróg krajowych (nr 63 i 64) o łącznej długości 3,2 km i 16 obiektów mostowych. Jego zadaniem będzie też przygotowanie koncepcji systemu zarządzania ruchem, przebudowanie istniejącej infrastruktury technicznej i wykonanie aranżacji zieleni oraz urządzeń, które poprawią bezpieczeństwo ruchu.

Przyszła trasa poprawi komfort i bezpieczeństwo podróży, m.in. wyprowadzając ruch ciężki z miejscowości oraz wpłynie na skrócenie czasu przejazdu. Co ważne, przyczyni się do uaktywnienia całego, północno-wschodniego regionu kraju. Patrząc szerzej, pozwoli także na realizację korytarzy komunikacyjnych w układach południkowym i równoleżnikowym zarazem, łącząc granicę Polski z Litwą z autostradami A2 i A4 po zachodniej stronie kraju – mówił podczas podpisywania umowy Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk.


Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „projektuj i buduj”. Okres budowy to 31 miesięcy (bez okresów zimowych) od podpisania umowy, co oznacza, że najpóźniej w listopadzie 2020 r. droga będzie gotowa. Wartość kontraktu to około 235 mln zł.

Via Baltica to międzynarodowa trasa łączaca kraje bałtyckie i biegnąca z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Polski fragment arterii łączy się z drogami ekspresowymi S8 (Warszawa–Ostrowia Mazowiecka) i S61 (przez Łomżę, Szczuczyn, Ełk i Suwałki do granicy w Budzisku). Trasa jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego.

Czytaj także: Rail Baltica: PKP zapowiada podpisanie ostatniej umowy