Modernizacja odcinka Białystok–Ełk oznacza m.in. dobudowę drugiego toru i wymianę sieci trakcyjnej. Zmodernizowanych zostanie osiem stacji: Białystok Starosielce, Knyszyn, Mońki, Osowiec, Grajewo, Prostki, Ełk Towarowy i Ełk, oraz 11 przystanków: Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka, Zastocze, Czechowizna, Goniądz, Podlasek, Ruda, Lipińskie Małe i Ełk Szyba Wschód. Do tego przejazdy kolejowo-drogowe wyposażone zostaną w urządzenia sterowania ruchem kolejowym.


Po zakończeniu robót budowlanych pociągi po tej linii będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/godz.

Dokumentacją projektową, wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego, zajmie się firmą MGGP S.A. Koszt zamówienia to 19,8 mln zł netto.

Zmienia się trasa Warszawa–Białystok

Rail Baltica należy do paneuropejskiego korytarza transportowego. Stanowi jedyne bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy krajami bałtyckimi i Polską, z możliwością połączeń z innymi stolicami, takimi jak: Praga, Berlin i Wiedeń. Polską część tej trasy będzie stanowić linia kolejowa z Warszawy do Białegostoku i dalej do przejścia granicznego z Litwą.

Na odcinku Warszawa Rembertów–Zielonka–Tłuszcz–Sadowne zasadnicze prace już zakończono, a trwa modernizacja linii Rail Baltica na odcinku Sadowne–Czyżew. Jak informuje PKP PLK, koszt prac na środkowym odcinku trasy Warszawa–Białystok to 641 mln zł. Do tego w 2018 r. ruszą roboty na fragmencie od Czyżewa do Białegostoku. Zakończenie prac na trasie Białystok–Warszawa planowane jest do 2021 r.

Rail Baltica: zobacz zdjęcia z lotu ptaka