Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia wieloletniego programu pn. „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 r.”. Na realizację zamierzeń w latach 2019-2023 przeznaczonych zostanie 23,8 mld zł.
24 mld zł na zarządzanie infrastrukturą kolejową. Fot. PKP PLk
Dzięki podjętej decyzji rządu polska kolej zyska możliwość planowania prac utrzymaniowych i remontowych w cyklu wieloletnim. Zagwarantowanie znacznych środków finansowych na ten cel pozwoli na nadrobienie wieloletnich zaległości na kolei. W ten sposób jeszcze skuteczniej możemy dążyć do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – mówi, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jak podało Ministerstwo Infrastruktury, główny cel programu to wzmocnienie roli transportu kolejowego. Ma to być osiągnięte dzięki m.in. częściowej likwidacji zaległości utrzymaniowo-remontowych na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK SA. Zostaną też wyznaczone nowe kategorie linii kolejowych, co zapobiegnie degradacji niektórych linii kolejowych, a w rezultacie będzie sprzyjało poprawie atrakacyjności inwestycyjnej obszarów dotychczas zmarginalizowanych – czytamy w komunikacie.
Głównymi beneficjentami będą PKP Polskie Linie Kolejowe oraz czterej zarządcy infrastruktury kolejowej, wskazani w decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej z 6 lipca 2016 r. ws. strategicznego znaczenia infrastruktury kolejowej: PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, Euroterminal Sławków, Cargotor.
Przeczytaj także: Ponad tysiąc km torów zostanie zmodernizowanych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.