To historyczna i największa inwestycja drogowa w mieście, obejmująca również budowę mostu na Wiśle. Obwodnica ułatwi dojazd do strefy gospodarczej, co sprzyjać będzie rozwojowi naszego miasta. Jednak przede wszystkim droga będzie służyć mieszkańcom Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej. Oświęcim staje się dzięki temu coraz ważniejszym ośrodkiem w Małopolsce – mówi, cytowany w komunikacie, prezydent miasta Janusz Chwierut.

Budowa trwała od listopada 2015 r. W większości obwodnica jest jednojezdniowa, z wyjątkiem odcinka na ul. Chemików w Oświęcimiu, gdzie powstały dwie jezdnie, oraz oświetlona. Ponadto powstało pięć rond, „zielone tunele” dla zwierząt. Na odcinku od ul. Nadwiślańskiej w Bobrku do drogi krajowej 44 w Oświęcimiu wybudowano ścieżkę rowerową.


Północna obwodnica Oświęcimia oznacza szybszy dojazd do Krakowa czy na Śląsk oraz wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum miasta. A to, jak podały służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ma również kluczowe znaczenie dla ochronnych bezcennych obiektów w mieście, w tym budynków Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dodajmy, że do końca 2023 r. ma powstać 14 obejść małopolskich miast – m.in. Wolbromia, Gdowa, Babic czy Miechowa.

Przeczytaj także: Kto dokończy budowę obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej?