Autostrada A2, między węzłem Poznań Zachód a Poznań Krzesiny, poszerzona zostanie o trzeci pas ruchu w obu kierunkach. Podpisanie umowy z wykonawcą, firmą A2 Route sp. z o.o., planowane jest do końca listopada br. Trasa Poznań Zachód–Poznań Krzesiny liczy 16 km długości, stanowi obwodnicę Poznania. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.
Autostrada A2. Fot. autostrada-a2.pl
Termin składania ofert w przetargu na rozbudowę A2 obwodnicy Poznania na odcinku Poznań Zachód–Poznań Krzesiny upłynął 17 września br. Jak poinformowało nas biuro prasowe spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA), specyfikację techniczną wykupiły trzy firmy: A2 Route sp. z o.o. (Strabag Polska sp. z o.o., KI One S.A.), Colas Polska sp. z o.o. oraz Budimex S.A. Mimo że przetarg był publiczny, informowano o nim w mediach lokalnych, ogólnopolskich oraz na stronie internetowej spółki, ostatecznie złożono jedną ofertę – od firmy A2 Route sp. z o.o. Fakt, iż do przetargu zgłosiła się ostatecznie tylko jedna firma, świadczy o bardzo trudnej sytuacji, jaka panuje obecnie wśród wykonawców tak dużych inwestycji drogowych – mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik AWSA.
Podpisanie umowy z A2 Route sp. z o.o. planowane jest do końca listopada 2018 r.
Rozbudowa obwodnicy Poznania oznacza nie tylko poszerzenie A2 o trzeci pas ruchu, ale również modernizację nawierzchni (przystosowanie do większego ruchu) oraz poszerzenie łącznic na wybranych węzłach. Jak usłyszeliśmy, zaplanowano również rozbudowę wielu istniejących i budowę nowych ekranów akustycznych. Obecnie łączna powierzchnia ekranów akustycznych na obwodnicy Poznania to ponad 11 tys. m2 – wzrośnie blisko trzykrotnie, wynosząc ponad 28 tys. m2.
Koniec wszystkich prac na A2 obwodnicy Poznania zaplanowano na połowę 2020 r., jednak dobudowa trzeciego pasa i wzmocnienie nawierzchni na dotychczasowych pasach mogą zostać ukończone jeszcze w 2019 r. Oczywiście szybsze względem pierwotnych założeń ukończenie tej części prac możliwe będzie jedynie w przypadku sprzyjających warunków pogodowych. Będzie to pierwsza tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradach w Polsce, która wymagać będzie od wykonawcy dużego doświadczenia oraz mobilizacji w krótkim czasie ogromnych zasobów sprzętowych i ludzkich – dodaje Zofia Kwiatkowska.
Obecnie obwodnicą Poznania porusza się około 65 tys. pojazdów dziennie, co daje 23 mln rocznie. 1/3 to płatny ruch tranzytowy, z kolei 2/3 korzysta z obwodnicy bezpłatnie, poruszając się w ramach skrajnych węzłów Poznań Wschód i Poznań Zachód.
Planowana długość całej A2 to 651 km. Obecnie do użytku oddanych jest 475 km. Autostrada połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju. Jej trasę zaplanowano przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską.
Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2018 [ranking]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.