Władze firm Strabag sp. z o.o. oraz Budimex S.A. podjęły decyzję, że konsorcjum nie będzie budować S14 zachodniej obwodnicy Łodzi na odcinku Łódź Teofilów–Słowik. Oferta tego konsorcjum to jedyna propozycja, jaka do tej pory pozostawała ważna w przetargu na realizację tego zadania.
Budowa S14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Fot. Blazej Lyjak / Shutterstock
Oferta konsorcjum firm Strabag i Budimex złożona została 27 listopada 2017 r. Konsorcjum wnikliwie przeanalizowało uwarunkowania rynkowe, które bardzo zmieniły się, w sposób oczywiście nieprzewidywalny, w stosunku do tego, co było przed złożeniem oferty. To temat bardzo znany i szeroko dyskutowany obecnie na całym rynku. Wzrosły koszty robocizny, materiałów, logistyki i oczywiście drastycznie ograniczyła się dostępność tych usług. To z tego powodu konsorcjum podjęło taką decyzję – powiedziała nam Anna Cembrzyńska, rzecznik prasowy firmy Strabag, lidera konsorcjum.
Rezygnacja z ewentualnej budowy S14 zachodniej obwodnicy Łodzi nie wpłynęła jednak do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Oferta nadal jest ważna, postępowanie wciąż trwa i może zmierzać do podpisania umowy. Wezwaliśmy wykonawców do uzupełnienia dokumentów. Mają czas do jutra (piątek, 16 listopada 2018 r. – red.) do końca dnia roboczego. Dopiero jeżeli ich nie dostarczą, postępowanie będzie unieważnione. W zależności od tego, co zrobi konsorcjum, takie będą dalsze losy projektu. W taki sposób sytuacja wygląda formalnie – tłumaczy Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.
Jak dodaje, unieważnienie przetargu to proces, który trwa 10 dni. Dopiero po takim czasie można ogłosić kolejne postępowanie.
Droga ekspresowa S14 to planowana zachodnia obwodnica Łodzi. Cała ma mieć 28,5 km długości. Dodajmy, że na początku października br. podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę S14 na odcinku od węzła Łódź Lublinek do węzła Teofilów. To mający liczyć 12,2 km długości pierwszy odcinek zachodniej obwodnicy Łodzi. Ten fragment zbuduje właśnie konsorcjum firm Budimex oraz Strabag. Budowa będzie kosztować 561,8 mln zł. Droga ma być gotowa w ciągu 32 miesięcy od podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca).
W ostatnim czasie firmy Budimex oraz Strabag zrezygnowały z zawarcia kontraktu na budowę 24-kilometrowego odcinka autostrady A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. Wcześniej realizować tego zadania nie chciało wybrane pierwotnie konsorcjum Kobylarnia S.A. i Mirbud S.A.
Strabag sp. z o.o. to część europejskiego koncernu budowlanego, realizującego na świecie ponad 15 tys. projektów rocznie. Budimex S.A. to jedna z największych polskich firm budowlanych. Specjalizuje się w szeroko pojętym budownictwie, realizując kontrakty m.in. z zakresu infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniskowej. Obecnie prowadzi blisko 400 kontraktów w całej Polsce.
Przeczytaj także: Do trzech razy sztuka? Będzie kolejny przetarg na budowę odcinka A1
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.