• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kto rozbuduje autostradę A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą?

Opublikowano: 29-01-2019 Źródło: GDDKiA

Jak podaje łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), trzy firmy złożyły oferty na wykonanie analizy technicznej niezbędnej do uzyskania decyzji środowiskowej, a także opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla przedsięwzięcia polegającego na dobudowaniu trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 na odcinku od węzła Łódź Północ do granicy z woj. mazowieckim.


A4 niedaleko Gliwic. Fot. Artur Henryk/Adobe Stock A4 niedaleko Gliwic. Fot. Artur Henryk/Adobe Stock

Jest to wstępny etap; kolejnym krokiem, po uzyskaniu decyzji środowiskowej (co jest wymagane prawem także przy rozbudowie istniejących dróg) będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu i jego realizację (w systemie „projektuj i buduj”).

Wybór najkorzystniejszej oferty w tym postępowaniu przewidziany jest na 20 marca br. Kwota, którą zamawiający jest w stanie przeznaczyć na realizację zamówienia, to blisko 3,27 mln zł. Jak powiedział nam rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA, Maciej Zalewski, tylko jedna z trzech zgłoszonych ofert mieści się w założonym budżecie.

O projekcie rozbudowy autostrady A2

Rozbudowa autostrady A2 podzielona została na dwa odcinki: Łódź Północ–granica województw o długości około 46,2 km oraz fragment od granicy województw do węzła Konotopa na Mazowszu (43 km). W obu przypadkach zadaniem wybranego w przetargach wykonawcy będzie zaprojektowanie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2. Efektem prac ma być poprawa przepustowości trasy: kierowcy od łódzkiego węzła w kierunku stolicy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu, natomiast od węzła Pruszków do Konotopy – cztery pasy ruchu.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Modernizacja trasy wymuszona została przez duże natężenie ruchu na tej trasie. Jak wynika z danych Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 r., na odcinku Wiskitki–Grodzisk Mazowiecki wynosiło ono 45 tys. pojazdów w ciągu doby, między Grodziskiem a Pruszkowem – 57 tys., a na trasie Pruszków–Konotopa, na wlocie do Warszawy, nawet 75 tys. aut w ciągu doby. Dwa lata później – w 2017 r. – na pierwszym odcinku natężenie ruchu wzrosło aż o 13 tys. pojazdów na dobę.

Przeczytaj także: GDDKiA: nowe mechanizmy waloryzacji już działają

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia