Linia Skierniewice–Łuków ma 160 km długości, łączy województwa: łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Jest częścią jednego z głównych korytarzy transportowych ze wschodu na zachód (trasa C-E 20) oraz towarową obwodnicą Warszawskiego Węzła Kolejowego. Po modernizacji będzie obsługiwać przewozy pasażerskie na odcinku Skierniewice–Pilawa.

Wykonawca projektu przygotuje m.in. ekspertyzę dotyczącą budowy drugiego toru na moście nad Wisłą w Górze Kalwarii. Modernizacja linii obejmie przebudowę łącznie ponad 100 obiektów inżynieryjnych, w tym 30 mostów, czego efektem będzie sprawniejszy przejazd cięższych składów towarowych kursujących trasą C-E 20.


Ponadto, zgodnie z planami PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), na odcinku Skierniewice–Pilawa przebudowane zostaną perony na 13 stacjach i przystankach: Długokąty, Puszcza Mariańska, Grabce, Mszczonów, Grzegorzewice, Jeżewice, Tarczyn, Gąski, Prażmów, Czachówek Wschodni, Góra Kalwaria, Warszówka i Osieck. Powstaną cztery przejścia podziemne (w Puszczy Mariańskiej, Mszczonowie, Tarczynie i Górze Kalwarii).

Po zmodernizowanej trasie pociągi pasażerskie i towarowe będą mogły poruszać się z prędkością do 120 km/godz. Obecnie składy towarowe jeżdżą, odcinkowo, z prędkością 50-60 km/godz.

Dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu trzech lat. Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2022 r. i potrwać do 2025 r. Szacunkowy koszt przeprowadzenia całej inwestycji to około 2 mld zł.

Przeczytaj także: Do Zgorzelca pojedziemy pociągiem elektrycznym