Jak napisano w komunikacie GDDKiA, zawarte porozumienie zdecydowanie przyspieszy i uprości procedurę wypłat na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców. Daje ono możliwość regulowania bieżących zobowiązań na rzecz przedsiębiorców realizujących prace i usługi na placu budowy niezwłocznie po przedstawieniu zatwierdzonych zestawień przez generalnego wykonawcę. Oznacza to uruchomienie szybkich, bezpośrednich płatności, o co wnioskowali poszkodowani przez generalnego wykonawcę przedsiębiorcy.


Dodano, że rozwiązanie to będzie mogło być wykorzystywane, o ile generalny wykonawca wyrazi na to zgodę w dalszej realizacji zadania dla przyszłych, wymagalnych płatności na rzecz podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Napisano również, że to także krok firmy Salini w kierunku poprawy sytuacji na kontrakcie. Rozwiązanie to z pewnością wpłynie pozytywnie na dalszą realizację inwestycji.

Salini realizuje dla GDDKiA pięć kontraktów drogowych, w wyniku których powstać ma 80 km dróg (S3 Kaźmierzów–Lubin Północ, S7 Chęciny–Jędrzejów, S7 Skomielna Biała–Rabka-Zdrój, Widoma–Kraków [projektowanie], A1 Tuszyn–Pyrzowice). Wartość tych umów to 3,54 mld zł.

15 marca 2019 r. podwykonawcy włoskiej firmy Salini protestowali na drodze krajowej nr 1, w okolicy Częstochowy. Domagali się, jak poinformowała wtedy GDDKiA, uregulowania zaległych oraz należnych im płatności za wykonane i odebrane prace lub usługi na placach budów.

Przeczytaj także: Podwykonawcy firmy Salini protestowali na DK1 koło Częstochowy